Muhasebe denetiminde müşteri seçiminde denetim riski yönetimi
Management of audit risk at client acceptnce of audit of accounting
  1. Tez No: 101621
  2. Yazar: ÖMÜR KIZILGÖL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
m ÖZET Bu tezin amacı bir denetim anlaşmasının yürütülmesi sırasında, bir denetçinin karşılaştığı riskleri ve onların unsurlarını belirlemek ve onları asgarileştirecek öneriler sağlamaktır. Bu tezin önemi bu alandaki nadir çalışmalardan biri olmasından ileri gelmektedir. Denetim Türkiye'de yeni gelişmekte olan bir alandır ve bu nedenle bu konuda çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu tezin konusu belki de mevcutlar içerisinde en spesifik olanlardan biridir. O yüzden, akademisyenler için olduğu kadar uygulamacılar için de faydalı bilgiler içerebilir. Yukarıda belirtildiği üzere bu çalışmanın konusu oldukça spesifik olduğundan bazı sınırlamalar söz konusudur. Bu çalışma daha çok müşteri kabulü / muhafazası aşaması hakkında bilgi içermektedir ve bu yüzden denetimin diğer dört aşaması olan denetim planlaması, kontrol testleri, destekleyici testler ve görüş oluşturmayı ihmal etmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde ilk olarak risk, riskin ve türlerinin ne olduğu ve nasıl yönetilebileceği tanımlanarak genel bir bakış açısıyla tartışılmıştır. İkinci olarak, denetim riskinin, denetim riskinin unsurlarının, önemliliği de kapsayarak tanımlamaları ve belirlenmeleri incelenmiştir. İkinci bölüm, ABREMA (Activity Based Risk Evaluation Model Of Auditing) çerçevesinde, müşteri kabulü / muhafazası aşamasındaki riskleri incelemektedir. Üçüncü bölüm, denetçinin iş ve yükümlülük risklerini, yükümlülük sigortasını ve benzer risklerin asgarileştirilmesini tartışmaktadır.IV Son olarak bu çalışmanın kapsamının konusunun spesifikliğine bağlı olarak çok geniş olmadığına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this thesis, is to determine the risks and their elements those an auditor faces during the course of an audit engagement, and to maintain advices to minimize them. The importance of this thesis, comes from it's being one of the rare studies in this field. Auditing, is in fact, a new - developing field in Turkey, and there are not much studies about it. The subject of this thesis is, may be one of the most specific ones, therefore, it may include useful knowledges for the academicians and the practitioners as well. As it is mentioned above, the subject of this study is so specific that it has some limitations. This study includes knowledges as to the client acceptance / retention stage mostly, and thus ignores the other four stages of auditing, which are; audit planning, control testing, substantive testing and opinion formulation. In the first chapter of this study, first, risk is discussed in a general perspective, by defining what risk is, what types of risks there are, and how can risk be managed. And secondly, determination and deflations of audit risk, and elements of audit risk including materiality, is examined. The second chapter includes the examination of the risks at the client acceptance / retention stage in the frame of ABREMA (Activity Based Risk Evaluation Model of Auditing). The third chapter discusses the business and liability risks of auditor, the liability insurance and minimization of such risks.VI Finally, it should be recognized that this study' s coverage is not so wide due to the specification of it's subject.