Bağımsız denetimde risk ve müşteri seçiminde risk unsurlarının tespitine yönelik bir pilot araştırma
Research on audit risk and determination of the risk factors in the process to client acceptance
- Tez No: 135426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LERZAN KAVUT AKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
öz Günden güne zorlaşan piyasa şartlan şirketleri hileli mali tablo hazırlama eğilimine sokmaktadır. Bu durum, şirketlerin mali tablolarının doğruluğu hakkında görüş bildirecek olan denetçilerin hataya düşme riskini arttırmakta ve denetçileri Bağımsız Denetim Riski ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu çalışmada bağımsız denetim faaliyetinin tüm süreçlerinde risk unsurunun taşıdığı öneme işaret edildi ve bağımsız denetim riski derecesi üzerinde son derece belirleyici olan“Müşteri Şirket”faktörünün Türkiye'de hangi kriterlere göre seçildiğinin tespitine ilişkin bir anket çalışması yapıldı ABSTRACT Day by day market conditions became harder, because of that firms became more willing to frudulent reporting. Auditors came face to face with audit risk because of this situation. In this study, the importance of audit risk in all steps of audit is defined and factors affecting the client acceptance, which is one of the most important factor on audit risk degree, is identified by a survey. Ill
Özet (Çeviri)