Sürdürülebilirlik raporlaması: Türkiye ve Yunanistan şirketlerinin karşılaştırılması
Sustainability reporting: A comparison of companies in Türki̇ye and Greece
  1. Tez No: 1016215
  2. Yazar: MESOUT GIAKOUP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN DİLEK ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında, paydaşlar karar verirken sadece finansal göstergelere değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik raporlarına da ihtiyaç duymaktadırlar. Sürdürülebilirlik raporu hazırlayanlar, sadece çevrenin korunması hakkında değil, aynı zamanda sosyal ve yönetişim konularına da raporlarında yer vermelidir. Raporlarda sunulan bilgilerin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için, söz konusu raporun içeriği, şeffaf ve karşılaştırılabilir olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği (AB) üyesi Yunanistan ile, AB ile büyük ticari iş birliği içerisinde olan Türkiye'deki şirketlere ait 2023 mali yılını kapsayan ve 2024 yılında yayınlanmış, her iki ülkedeki son gönüllülük esasına dayanan, sürdürülebilirlik raporlarını içerik analizi tekniğiyle incelemektir. İçerik analizinde, Küresel Raporlama Girişimi (GRI) standartları, Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (ESRS) ve Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS) harmanlanarak 47 adet inceleme kriteri belirlenmiş ve bu kriterler doğrultusunda sürdürülebilirlik raporları incelenip analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları 6 kategoride gruplandırılarak tablolar yardımıyla açıklanmıştır. Kategoriler; Temel Bilgiler ve Rapor Yapısı, Çevresel Sürdürülebilirlik, Sosyal Sürdürülebilirlik, Yönetişim ve Etik, Ekonomik Performans ve İnovasyon, Raporlama ve Şeffaflık başlıklarından oluşmaktadır. İçerik analizinde elde edinilen bulgular neticesinde, her iki ülkede de en yüksek performansı,“Sosyal Sürdürülebilirlik”kategorisinin aldığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, Türkiye'de en düşük performansı,“Ekonomik Performans ve İnovasyon”göstergelerinin paylaşılması alırken, Yunanistan'daki raporlarda en az açıklama yapılan konuların“Temel Bilgiler ve Rapor Yapısı”kategorisi ile ilgili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's economic climate, stakeholders rely not only on financial indicators but also on sustainability reports when making decisions. Those preparing sustainability reports should address not only environmental protection but also social and governance issues in their reports. For the information presented in these reports to be effectively utilized, the content of the report must be transparent and comparable. The aim of this study is to examine, using content analysis, the latest voluntary sustainability reports from both Greece a member of the European Union (EU) and Türkiye a country with significant trade ties to the EU covering the 2023 fiscal year and published in 2024. In the content analysis, 47 evaluation criteria were established by combining the Global Reporting Initiative (GRI) standards, the European Sustainability Reporting Standards (ESRS), and the Turkish Sustainability Reporting Standards (TSRS), and sustainability reports were reviewed and analyzed in accordance with these criteria. The research findings were grouped into six categories and presented using tables. The categories are: Basic Information and Report Structure, Environmental Sustainability, Social Sustainability, Governance and Ethics, Economic Performance and Innovation, and Reporting and Transparency. Based on the findings from the content analysis, it was determined that the“Social Sustainability”category achieved the highest performance in both countries. On the other hand, in Türkiye, the lowest performance was observed in the sharing of“Economic Performance and Innovation”indicators, while in Greece, the topics with the least explanation in the reports were found to be related to the“Basic Information and Report Structure”category.