و لاینررسی متراکم در یک لندفیل مهندسی GCL معادل سازی استفاده از
Bir mühendislik depolama sahasında GCL ve sıkıştırılmış kil katman kullanmanın eşdeğerliği
- Tez No: 1016239
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZEM BADV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Farsça
- Üniversite: Urmıa Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Şehir atıklarından oluşan su sızıntıları zararlı kimyasal elementlere dönüşmektedir. Bundan dolayı atıklar ve çöpler için gömme çöp yerleri modern şehir yaşantısında su sızıntılarından oluşan kirliliği azaltma konusunda çok önemlidir. Şehir çöplüklerinde kil–Jeosentetik (GCLs) katmanlarının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Sıkışmış kil tabaları (CCLs) kullanımı çöplerin gömülmesinde kullanımı yaygın ve genellikle ekonomiktir. Ancak kil toprağının yeterince bulunmadığı bölgelerde kil jeosentetik maddeleri kullanarak onun görevini görmesini sağlayabiliriz. Kompozit astarlar; katı çöp alanlarından zararlı elementlerin yer altı sularının alt yataklarına geçmesini azaltmak için bir jeomembran katman ve bir sıkıştırılmış kil katmanı veya bir jeomembran katman ve bir kil–Jeosentetik katmandan oluşmaktadır. Genelde kullanılan katman yerine, katman dizaynı yapılarak D türündeki gömmede kullanılan bu gömme türü Amerika Çevre Bakanlığı tarafından önerilen ve geleceğin kil ve jeosistetik katmanları olarak gösterilen birleşik katman sistemlerinden biridir. Bu sistem genel katman gömme sistemlerinde daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Mevcut olan kurallar katman türünü seçer ve onun yerine kullanım iznini bu katmanın en az kurallardaki ile aynı olması ve eşdeğer olması şartı ile vermektedir. Değerlendirmenin eşdeğerini yapmada etkin olan faktörler katman sisteminde kirleten nedenleri bularak örneğin difüzyon, adveksiyon emmesi ve kimyasal ayrıştırması gerekmektedir. Bu çalışmada klor iyonu hareket eden iyon olarak ve adveksiyon–difüzyon modeli denklem hareketi olarak kullanılmıştır. Kullanım şekli bu çalışmada POLLUTE yazılımı ile eşdeğerleştirilmiş olup sızma miktarı ile değişik katmanlar ve eşdeğer olan katmanlar kullanılarak oluşturulmuştur. Kil katmanları ve kil–Jeosentetik katmanlarının kullanımı münferit, kompozit ve ikili katman şeklinde kullanılarak inceleme yapılmış ve elde edilen sonuçlara göre; kil katmanının kalınlığı ve kompozit ve ikili katmandaki sızıntı oranında önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Ayrıca bir drenaj şehir çöplerinin akıntısının gömülmesinde ve ikinci drenaj model olarak incelenmiştir. Görülmüştür ki ikinci drenaj kullanıldığında yer altı sularının kirlenmesinde neden olan etkenlerin azaldığı görülmektedir. Bu sonuçlar bir landfill mühendislik modeli olmayan sistemlerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda görülmüştür ki yer altındaki suların kirlenmesinin azalması için gömme sistemli mühendislikte liner ve birleşik drenaj (liner ve birinci ve ikinci drenaj) kullanılmalıdır. Sonuç olarak drenaj tıkanma olgusu ve bunun etkisi yer altı suları kirlenmesinde incelenmiş ve çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The leachate in municipal waste landfills comprises of harmful and insanitary chemical components. So, it is important to increase the efficiency of modern municipal landfill liner systems which reduce the effect of existing pollutants in leachate. Geosynthetic Clay Liners (GCLs) have been growingly used in landfills as a pollutant effect minimizer. The use of Compacted Clay Liners (CCLs) is also common and economical in landfills, except in some places where the clay isn't sufficient. In such areas, GCLs can be used as alternative liners. Composite liners consisting of either a geomembrane (GM) and a compacted clay liner or a geomembrane and a geosynthetic clay liner, are intended to minimize the migration of contaminants from municipal solid waste (MSW) landfills. The provision for alternative liner designs in Subtitle D proposed by EPA and the development of GCL for use in composite liner systems has resulted in a need for a rational method of comparing alternative landfill liner systems. Available codes determine the type and variety of liners and permit using alternative liners in the condition that this liner be equivalent with the minimum requirements prescribed by that code. The equivalency assessment needs to include factors such as: Diffusion, Advection, Sorption and Decay (Degradation). In this study, Chloride ion has been chosen as transport ion and Advection-Diffusion method has been used as a transport mechanism. The approach used in this study is based on the equivalency assessment of liners, simulated in Pollute software, and is based on the comparison of the leakage through different liners. The use of CCL and GCL liners, individually and in the form of composite liners, has been analyzed. Results indicate that there is a significant reduction in the thickness of clay liner and also in leakage through primary and secondary composite liners compared with individual liners. Moreover two municipal landfills with primary leachate collection system (PLCS) and secondary leachate collection system (SLCS) are modeled and analyzed. The results show that usage of SLCS leads to less leakage through liners and less pollution in aquifer. These results are compared with the analysis results of non-engineered landfills. Based on the obtained results, using modern landfills with composite leachate collection systems and liners is strongly advised. Finally, the effect of clogging in leachate collection systems, have been studied and analyzed.