H-sonsuz denetleyicisi ile gimbal sisteminin kontrolü
Gimbal system control with H-infinity controller
  1. Tez No: 1016240
  2. Yazar: TALHA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK VELİ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, iki eksenli gimbal sistemi için dayanıklı kontrol gereksinimleri ele alınmış ve bu amaçla H∞ tabanlı karışık-duyarlılık yaklaşımıyla denetleyici tasarlanmıştır. Bu tezin temel amacı gimbal sistemlerinde yaygın olarak kullanılan klasik PID denetleyicilerinin, parametrik belirsizlikleri, yüksek frekanslı bozucular ve platform kaynaklı titreşimler altında sergilediği performans sınırlamalarını sistematik biçimde geliştirmek ve gürbüz bir kontrol yapısı sunmaktır. Bu kapsamda, gimbal sisteminin elektriksel motor dinamikleri ile mekanik yük dinamiklerini bütünleşik olarak içeren doğrusal durum uzay modeli oluşturulmuştur. Modelleme sürecinde, sistem yaw ve pitch eksenleri için ayrı ayrı ele alınmıştır. Elde edilen model üzerine, karışık-duyarlılık problemi çerçevesinde uygun performans, kontrol eforu ve gürültü bastırma ağırlık fonksiyonları tanımlanarak artırılmış plant yapısı kurulmuş ve Doyle–Glover–Khargonekar–Francis yöntemi kullanılarak merkezi H∞ denetleyici sentezlenmiştir. Tasarlanan denetleyicinin performansı, MATLAB ortamında gerçekleştirilen benzetim çalışmalarıyla değerlendirilmiş, zaman ve frekans alanında referans izleme, bozucu reddi, kontrol eforu ve kararlılık marjları açısından analiz edilmiştir. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar, Ziegler-Nichols ve SIMC/Skogestad yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Analizler H∞ denetleyicinin düşük aşım, yüksek kararlılık marjları ve bozucu etkiler altında etkili bir biçimde daha iyi performans sağladığını göstermektedir. xvi Sonuç olarak bu tez çalışması, H∞ tabanlı kontrol yaklaşımının iki eksenli gimbal sistemlerinde yüksek hassasiyetli ve güvenilir stabilizasyon sağlamak adına etkili bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, geliştirilen yöntemin daha yüksek serbestlik dereceli gimbal sistemlerinde ve gerçek zamanlı uygulamalara genişletilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses robust control requirements for a two-axis gimbal system, and for this purpose, a controller has been designed using an H∞-based mixed-sensitivity approach. The main objective of this thesis is to systematically improve the performance limitations exhibited by classical PID controllers commonly used in gimbal systems under parametric uncertainties, high-frequency disturbances, and platform-induced vibrations, and it presents a robust control structure. Within this scope, a linear state-space model that integrally includes the electrical motor dynamics and mechanical load dynamics of the gimbal system has been developed. During the modeling process, the system was considered separately for the yaw and pitch axes. Based on the obtained model, appropriate performance, control effort, and noise attenuation weighting functions were defined within the framework of the mixed-sensitivity problem, an augmented plant structure was established, and a centralized H∞ controller was synthesized using the Doyle–Glover–Khargonekar–Francis method. The performance of the designed controller was evaluated through simulation studies conducted in the MATLAB environment, and it was analyzed in terms of reference tracking, disturbance rejection, control effort, and stability margins in both time and frequency domains. The results obtained within the scope of the thesis were compared with the Ziegler-Nichols and SIMC/Skogestad methods. The analyses show that the H∞ controller provides better performance in terms of low overshoot, high stability margins, and effective behavior under disturbance effects. As a result, the thesis study demonstrates that the H∞-based control approach offers an effective solution for achieving high-precision and reliable stabilization in two-axis gimbal xviii systems. The obtained findings indicate that the developed method can be extended to gimbal systems with higher degrees of freedom and to real-time applications.