Geometri öğretiminde eğitim yazılımı kullanılmasının 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi: Derslig örneği
The effect of using educational software in geometry teaching on the achievement of 7th grade students: The Derslig example
  1. Tez No: 1016252
  2. Yazar: FATMA SEVDA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİR RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf matematik dersi Geometri ve Ölçme öğrenme alanında eğitim yazılımı kullanılmasının öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel yaklaşıma dayalı yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilen 2024–2025 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde bir ortaokulda öğrenim gören 28 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda öğretim programı kazanımları doğrultusunda eğitim yazılımı destekli öğretim uygulanmış, kontrol grubunda ise aynı kazanımlar eğitim yazılımı kullanılmadan sınıf ortamında yürütülmüştür. Veriler akademik başarı testiyle toplanmış ve SPSS 23 programında Mann–Whitney U ile Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, eğitim yazılımı destekli öğretimin akademik başarıyı ve öğrenmenin kalıcılığını desteklediğini göstermiştir. Sonuç olarak, eğitim yazılımının öğretmen rehberliğinde kullanıldığında geometri öğretimini güçlendiren etkili bir araç olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, eğitim yazılımlarının öğrenci etkileşimini ve bireysel öğrenme sürecini destekleyecek biçimde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of using educational software in the“Geometry and Measurement”learning domain of 7th-grade mathematics on students' academic achievement and the retention of learning. The study was conducted using a quasi experimental design based on a quantitative approach. The study group consisted of 28 students enrolled in a middle school during the second semester of the 2024–2025 academic year, selected using a convenience sampling method. In the experimental group, educational software-supported instruction was implemented in line with the curriculum objectives, while in the control group, the same objectives were addressed in the classroom without the use of educational software. Data were collected via an academic achievement test and analyzed using the Mann–Whitney U and Wilcoxon signed-rank tests in SPSS 23. The findings indicate that educational software-supported instruction enhances academic achievement and the retention of learning. Consequently, it was determined that educational software is an effective tool for strengthening geometry instruction when used under teacher guidance. Accordingly, it is recommended that educational software be utilized in a manner that supports student interaction and the individual learning process.