Teknoloji destekli sağaltım programının ortaokul kaynaştırma öğrencilerinin işlem önceliğine yönelik becerilerine etkisi
The effect of the technology-based intervention program on middle school inclusive students' skills for order of operations
- Tez No: 1016260
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN NARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul kaynaştırma öğrencilerinin işlem önceliğine yönelik becerilerinin geliştirilmesinde teknoloji destekli sağaltım programının etkililiğini belirlemektir. Çalışmaya bir ortaokulda tam zamanlı kaynaştırma uygulamasına devam eden 3 kız, 2 erkek öğrenci katılmıştır. Araştırmanın deneysel uygulama süreci, tek denekli deneysel yöntemlerden denekler arası çoklu başlama düzeyi deseni esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama işlemi ise başlama düzeyi, müdahale ve izleme oturumları şeklinde üç farklı aşamada yürütülmüştür. Oturum verileri grafiksel analiz, öğrencilerin çalışma ile ilgili düşünceleri ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, teknoloji destekli sağaltım programının ortaokul kaynaştırma öğrencilerinin işlem önceliği becerilerini artırdığı ve sağaltımın etkisinin 7, 14 ve 21 gün sonra da devam ettiğini göstermiştir. Yapılan görüşmelerde öğrencilerin teknoloji destekli sağaltım programının kullanımına ilişkin görüşlerin genel olarak olumludur. Öğrencilerin, teknoloji destekli sağaltım programını işlem önceliği becerilerini geliştiren eğlenceli bir çalışma olarak gördükleri ve soru çözümlerinde dönütleri kendilerinin yapmalarından keyif aldıkları belirlenmiştir. Katılımcıların, sağaltım oturumlarında doğru sayılarında akranlarına yakın performans gösterdikleri; izleme oturumlarında ise akranlarıyla aynı düzeye ulaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of a technology-supported intervention program in improving the order of operations skills of middle school inclusion students. The study involved 3 female and 2 male students attending full-time inclusion education in a middle school. The experimental implementation process of the research was conducted based on the multiple baseline across participants design, one of the single-subject experimental methods. Data collection was carried out in three different phases: baseline, intervention, and follow-up sessions. Session data were evaluated through graphical analysis, while students' opinions regarding the study were analyzed using the content analysis method. The findings showed that the technology-supported intervention program improved the order of operations skills of middle school inclusion students and that the effect of the intervention continued 7, 14, and 21 days later. Interviews revealed that students generally had positive opinions about the use of the technology-supported intervention program. It was determined that the students considered the program an enjoyable activity that improved their order of operations skills and that they enjoyed providing feedback on their own problem-solving processes. It was also found that the participants demonstrated performance levels close to those of their peers in terms of the number of correct responses during the intervention sessions, and that they reached the same level as their peers during the follow-up sessions.