Limancılık sektöründe yeşil dönüşüm: Yeşil limanlar üzerine bir inceleme
Green transformation in the port sector: A study on green ports
  1. Tez No: 1016261
  2. Yazar: MÜSLÜM ZAFER ABDÜLMÜTALLİP BORAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel tedarik zincirinin temel düğüm noktaları olan limanlar, uluslararası ticaretin büyümesiyle birlikte artan çevresel sorunların da merkezinde yer almaktadır. Gemi emisyonları, atık yönetimi sorunları ve yoğun enerji tüketimi, limancılık sektöründe sürdürülebilir ekolojik politikaların benimsenmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan“Yeşil Liman”(Green Port) konsepti, sektörel bir alternatif olmaktan çıkarak uluslararası mevzuatların da dayattığı stratejik bir gerekliliğe dönüşmüştür. Bu çalışma, limancılık sektöründeki yeşil dönüşüm sürecini, güncel çevre politikaları ve teknolojik inovasyonlar çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Yeşil Liman sertifikasyon kriterleri ile elektrifikasyon ve alternatif yakıtlar gibi yenilikçi altyapı uygulamaları değerlendirilmektedir. Dünyadan ve Türkiye'den öne çıkan başarılı liman örnekleri analiz edilerek, sektörün sıfır emisyon hedeflerine ulaşabilmesi için bütüncül politika önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ports, the fundamental nodes of the global supply chain, are at the center of escalating environmental issues alongside the growth of international trade. Ship emissions, waste management challenges, and intensive energy consumption have necessitated the adoption of sustainable ecological policies in the port industry. Consequently, the emerging“Green Port”concept has evolved from a sectoral alternative into a strategic necessity mandated by international regulations. This study aims to examine the green transition process in the port sector within the framework of current environmental policies and technological innovations. The research evaluates Green Port certification criteria and innovative infrastructure applications such as electrification and alternative fuels. By analyzing prominent successful port examples from the world and Turkey, comprehensive policy recommendations are presented for the sector to achieve its zero-emission targets.