A comparative study of teacher and ai feedback on speaking anxiety and performance of EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygısı ve performansı üzerine öğretmen ve yapay zeka geri bildirimlerinin karşılaştırılmalı bir çalışması
  1. Tez No: 1016305
  2. Yazar: YEŞİM AŞUROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Konuşma kaygısı, Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) öğrenenler için önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir ve yapay zekâ (AI) alanındaki son gelişmeler, konuşma öğretiminde geri bildirim sağlanmada teknolojinin rolüne dair soruları gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, özel bir üniversitedeki hazırlık programında, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygısı ve konuşma performansları üzerinde yapay zekâ geri bildirimi ile öğretmen geri bildiriminin etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışma, 44 A2 seviyesindeki öğrenciyle yürütülmüş ve öğretmen geri bildirimi alan kontrol grubu (n=22) ile AI geri bildirimi alan bir deney grubu (n=22) içeren yarı deneysel karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Her iki grup da altı haftalık müdahale öncesinde ve sonrasında kaygı anketi ve konuşma performansı testlerini tamamlamıştır. Nicel veriler bağımsız ve eşleştirilmiş örneklem t testleri ile analiz edilirken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analiziyle incelenmiştir. Nicel bulgular, her iki grupta da konuşma kaygısında bir azalma olduğunu göstermiştir; ancak, AI geri bildirimi alan gruptaki azalma istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna karşın, her iki grup da konuşma performansında istatiksel olarak anlamlı bir gelişme göstermiştir. Nitel bulgular, katılımcıların çoğunun öğretmenlerin uzmanlığına, ayrıntılı dil rehberliğine ve duygusal desteğine duydukları güven nedeniyle öğretmen geri bildirimini tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Sonuçlar, AI geri bildiriminin pratik ve farkındalık geliştirme açısından yararlı bir araç olduğunu; ancak öğretmen geri bildiriminin kapsamlı destek ve beceri açısından vazgeçilmez olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, AI araçlarının öğretmen geri bildiriminin yerine geçmekten ziyade tamamlayıcı olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Speaking anxiety remains a significant challenge for learners of English as a Foreign Language (EFL), and recent developments in artificial intelligence (AI) have raised questions about the role of technology in providing feedback in speaking instruction. However, limited research has directly compared the effects of AI feedback and teacher feedback on both speaking anxiety and speaking performance, especially among lower-level EFL learners. This study aimed to compare the effects of AI feedback and teacher feedback on EFL learners' speaking anxiety and speaking performance in a preparatory program at a private university. The study was conducted with 44 A2-level students and employed a quasi-experimental mixed methods design, including a control group receiving teacher feedback (n=22) and an experimental group receiving AI feedback (n=22). Both groups completed pre- and post-intervention surveys and speaking performance tests during a six-week intervention. Quantitative data were analyzed through independent samples and paired-sampled t tests, and qualitative data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The quantitative findings indicated a reduction in speaking anxiety in both groups; however, the decrease in the AI feedback group was not statistically significant. Both groups demonstrated statistically significant improvement in speaking performance. Qualitative findings revealed that most participants preferred teacher feedback due to their trust in teachers' expertise, detailed linguistic guidance, and emotional support. Participants in the AI feedback group described it positively as nonjudgemental, supportive, and rapid. Overall, the findings suggest that AI feedback may function as a beneficial supplementary tool for practice and awareness-raising, whereas teacher feedback remains essential for comprehensive instructional support and skill development. Particularly for learners at lower proficiency levels, teacher feedback appears to provide clearer guidance and more meaningful support. Accordingly, AI tools may be most effectively integrated as complementary rather than substitutes for teacher feedback in EFL speaking instruction.