IFRS 3R kapsamında işletme birleşmeleri
Business combinations based on IFRS 3R
  1. Tez No: 220397
  2. Yazar: NAZ SAYARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY KÜÇÜKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB), IFRS 3 ?İşletme Birleşmeleri? standardını yeniden düzenleyerek, yerine Ocak 2008'de tamamlanan IFRS 3R ?İşletme Birleşmeleri? standardını Temmuz 2009'dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe koymuştur.Bu tezin hazırlanmasındaki amaç işletme birleşmeleri standardı ile ilgili geçmişten günümüze kadar olan değişiklikleri gözden geçirerek, yapılan son düzenlemenin işletmeler açısından önemini vurgulamak ve sayısal örneklemeler yoluyla işletmeler için uygulamaya yönelik bilgi vermektir.Bu nedenle, Uluslararası Muhasebe Standardı IAS 22'den başlamak üzere, Uluslararası Finansal Raporlama Standardı IFRS 3 ve son olarak IFRS 3R standardına göre işletme birleşmelerinde uygulanan metotlar, standartlar arasındaki değişiklikler ve bu değişikliklerin mali tablolara yansıtılması ile ilgili uygulamalara yer verilmiştir.Anahtar KelimelerUluslararası Finansal Raporlama Standardı IFRS 3R, IFRS 3 İşletme Birleşmeleri, Uluslararası Muhasebe Standardı IAS 22, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu.
Özet (Çeviri)
IFRS 3 Business Combinations has been changed by International Accounting Standards Board (IASB) replacing the old version by IFRS 3R which will be effective starting on July 2009.The purpose of this thesis is to evaluate the thedevelopments concerning business combinations and disclose its importance for firms which recent changes been made on this standard. Various examples relating these changes are used to clarify the application of this standard.Starting from International Accounting Standard 22, International Financial Reporting Standard 3 and IFRS 3R analysed from the stand point of methods used, what kind of changes been made on these standards and their effect on their financial statements.Key WordsInternational Financial Reporting Standard revised IFRS 3, IFRS 3 Business Combinations, International Accounting Standard IAS 22, International Accounting Standard Board.