Elit düzeydeki voleybolcuların fizyolojik özelliklerinin analizi ve mukayesesi
Analysis and comparison of physiologic features of elit level voleyboll players
  1. Tez No: 31541
  2. Yazar: SELÇUK ERHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
51 ÖZET Bu çalışmanın amacı İnönü Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Niğde Üniversitesi erkek voleybol takımı oyuncularının (toplam 30 sporcu) fiziksel ve fizyolojik özelliklerini belirlemek ve birbirleriyle mukayese etmektir. Bu çalışmada voleybolcuların yaş, boy, ağırlık, vücut yağ yüzdesi, esneklik, dikey sıçrama, pençe kuvveti (sağ-el, sol-el) değerleri ölçülmüştür. Sporcuların boylan çelik metreyle, kiloları hassas kantar ile, vücut yağ yüzdeleri skinfold kaliper ile, esneklik sit and reach sehpasıyla, dikey sıçrama duvarda çelik metreyle, pençe kuvveti hand - grip (el dinamometresi) ile ölçülmüştür. înönü Üniversitesi voleybol takımı oyuncularının fizyolojik değerleri Niğde Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi voleybol takımı oyuncularından biraz yüksek bulunmuştur. Elde edilen değerler taradığımız literatür değerlerinden biraz düşük olmakla birlikte arada çok büyük farklılıklar görülmemiştir. Genelde literatür bizim bulgularımızı destekler durumdadır.
Özet (Çeviri)
52 D- SUMMARY The purpose of this study is to compare the physiques and physical characteristics of Male Volleyball players (30 players) of inönü University and Erciyes University and Niğde University. In this study, the age, the height, the weight and the rate of body fat and the Flexibility and the vertical Jump and the value of hand stregth (right and left hand) of volleyball players have been measured. With a steel meter the heights; with a electronic weighing-machine the weights; and with a skinfold caliper the rate of body fat; with a reach table the flexibility of sit; and with a steel meter the vertical Jump, with a hand grip dinamometre the hand-strength have been measured. The physical valves of İnönü University volleyball team was a little higher than that of Niğde and Erciyes University. The values collected was a little smailer than that of literature values examined, but there was not a significant differences. Generally, Literature supports our results.