Ergen bireylerde proprioseptif antrenmanların motorik performans ve denge yeteneği üzerindeki etkisi
The effect of proprioceptive training on motor performance and balance ability in adolescents
- Tez No: 1016341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergen bireylerde uygulanan 8 haftalık proprioseptif antrenman programının motorik performans ve denge yeteneği üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 34 erkek ergen birey katılmış ve katılımcılar rastgele yöntemle antrenman grubu (n=17; yaş: 14.94 ± 0.75 yıl, boy: 170.24 ± 8.79 cm, vücut ağırlığı: 57.24 ± 8.34 kg) ve kontrol grubu (n=17; yaş: 14.82 ± 0.73 yıl, boy: 169.88 ± 7.15 cm, vücut ağırlığı: 58.12 ± 10.24 kg) olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta süreyle proprioseptif antrenman programı uygulanmış, kontrol grubu ise bu süreçte normal günlük yaşam aktivitelerine devam etmiştir. Motorik performans değerlendirmeleri kapsamında 10 m sürat, çeviklik, esneklik ve anaerobik güç testleri uygulanmıştır. Denge performansı, köpük zemin üzerinde dominant bacakta tek ayak pozisyonunda, gözler açık (GA) ve gözler kapalı (GK) koşullarda Denge Hata Puanlama Sistemi (BESS) ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testler ve grup × zaman etkileşimini belirlemek amacıyla Karışık (Mixed) ANOVA kullanılmıştır. Analiz sonuçları, özellikle GK denge performansında anlamlı bir grup × zaman etkileşimi olduğunu göstermiştir (p < 0,01; Partial η² ≈ 0,29; Cohen's d > 1,00). Bu yüksek etki büyüklüğü, proprioseptif antrenmanın yalnızca nicel bir gelişim değil, postural kontrol performansında belirgin bir iyileşme sağladığını göstermektedir. GA denge ve anaerobik güç değişkenlerinde orta düzey etki büyüklükleri gözlenmiş (Partial η² ≈ 0,06), sürat, çeviklik ve esneklik parametrelerinde ise küçük düzeyde değişimler tespit edilmiştir (Partial η² < 0,04). Elde edilen bulgular, proprioseptif antrenmanın özellikle görsel girdinin sınırlandığı koşullarda sensörimotor entegrasyonu güçlendirerek denge performansında belirgin bir gelişim sağladığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, proprioseptif temelli antrenman uygulamalarının ergen bireylerde postural stabiliteyi geliştiren ve performans parametrelerinde olumlu değişimler oluşturan etkili bir müdahale modeli sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of an 8-week proprioceptive training program on motor performance and balance ability in adolescents. The study was conducted using a pre-test–post-test control group experimental design. A total of 34 male adolescents participated in the study and were randomly assigned to either the training group (n = 17; age: 14.94 ± 0.75 years, height: 170.24 ± 8.79 cm, body weight: 57.24 ± 8.34 kg) or the control group (n = 17; age: 14.82 ± 0.73 years, height: 169.88 ± 7.15 cm, body weight: 58.12 ± 10.24 kg). The training group participated in an 8-week proprioceptive training program, whereas the control group continued their regular daily activities throughout the intervention period. Motor performance assessments included 10-m sprint, agility, flexibility, and anaerobic power tests. Balance performance was evaluated using the Balance Error Scoring System (BESS) on a foam surface in a single-leg stance on the dominant leg under eyes-open (EO) and eyes-closed (EC) conditions. Data were analyzed using parametric statistical methods, and a Mixed (Group × Time) ANOVA was performed to examine interaction effects. The results revealed a significant group × time interaction for EC balance performance (p < .01; Partial η² ≈ .29; Cohen's d > 1.00). This large effect size indicates that proprioceptive training resulted in substantial improvements in postural control performance. Moderate effect sizes were observed for EO balance and anaerobic power variables (Partial η² ≈ .06), whereas small effect sizes were identified for sprint, agility, and flexibility parameters (Partial η² < .04). The findings suggest that proprioceptive training enhances sensorimotor integration, particularly under conditions where visual input is restricted, leading to meaningful improvements in balance performance. In conclusion, proprioceptive training appears to be an effective intervention for improving postural stability and promoting positive adaptations in motor performance parameters among adolescents.