8-16. gebelik haftasında missed abortus tanısı almış olan gebelerde maternal high mobility group box-1 (HMGB-1) düzeyinin araştırılması
Maternal serum high mobility group box-1 (HMGB-1) levels in women diagnosed with missed abortion between 8–16 weeks of gestation and to compare these levels with those of healthy pregnancies
- Tez No: 1016342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Missed abortus, intrauterin fetal ölümün gerçekleşmesine rağmen gebelik materyalinin uterusta retansiyona uğraması ile karakterize, klinik açıdan önemli ve patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış bir obstetrik tablodur. Son yıllarda bu durumun gelişiminde inflamatuvar ve iskemik mekanizmaların önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Hücresel stres, nekroz ve inflamasyon sırasında salınan bir hasarla ilişkili moleküler patern (DAMP) olan High Mobility Group Box-1 (HMGB-1), doku hasarını ve inflamatuvar yanıtı yansıtan potansiyel bir biyobelirteçtir. Bu çalışmada, 8–16. gebelik haftaları arasında missed abortus tanısı almış gebelerde maternal serum HMGB-1 düzeylerinin araştırılması, sağlıklı gebeliklerle karşılaştırılması ve uterin arter Doppler parametreleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca HMGB-1'in tanısal performansının ortaya konulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kesitsel vaka-kontrol çalışması, Haziran 2025 ile Nisan 2026 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 8–16. gebelik haftasında olan toplam 90 gebe dahil edilmiş olup, bunların 45'i missed abortus tanısı almış hastalardan, 45'i ise sağlıklı gebelerden oluşmuştur. Katılımcılar 18–40 yaş aralığında olup, bilinen sistemik hastalığı, rekürren gebelik kaybı öyküsü, sigara ve alkol kullanımı olmayan bireylerden seçilmiştir. Tüm katılımcılardan periferik venöz kan örnekleri alınmış, santrifüj edilerek elde edilen serumlar −80°C'de saklanmış ve HMGB-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Demografik, obstetrik ve ultrasonografik veriler (uterin arter pulsatility index [PI] ve crown-rump length [CRL]) kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde gruplar arası karşılaştırmalar için uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Tanısal performans ROC eğrisi analizi ile değerlendirilmiş, bağımsız belirleyicilerin saptanması amacıyla lineer regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Gruplar arasında maternal yaş ve vücut kitle indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Buna karşın, uterin arter PI değerleri missed abortus grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001), bu durum artmış vasküler direnç ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Maternal serum HMGB-1 düzeyleri de missed abortus grubunda anlamlı olarak vii yüksek saptanmıştır (medyan: 43,59 pg/mL vs. 36,00 pg/mL; p=0,014). ROC eğrisi analizinde HMGB-1'in missed abortus olgularını ayırt etmede istatistiksel olarak anlamlı ancak orta düzeyde tanısal performansa sahip olduğu gösterilmiştir. Optimal kesme noktası ≥40,1 pg/mL olarak belirlenmiş olup, bu değer için duyarlılık %73,3, özgüllük %62,2 ve AUC değeri 0,650 (95% GA: 0,527–0,766; p=0,014) olarak hesaplanmıştır. Çoklu lineer regresyon analizinde Gravide, Parite, VKİ, uterin arter PI ve CRL değişkenleri modele dahil edilmiş; ancak model istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (R²=0,045; p=0,555). Gravide ile Parite arasında yüksek multikolinearite saptanması nedeniyle basit lineer regresyon analizi uygulanmış, ancak uterin arter PI ile HMGB-1 düzeyi arasında bağımsız bir ilişki gösterilememiştir (β=20,93; p=0,117; R²=0,028). Bu bulgular, incelenen değişkenlerin HMGB-1 düzeyinin bağımsız belirleyicileri olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Missed abortion is a clinically significant obstetric condition characterized by intrauterine fetal demise without immediate expulsion of gestational tissue. Increasing evidence suggests that inflammatory and ischemic mechanisms play a central role in its pathophysiology. High Mobility Group Box-1 (HMGB-1), a damage associated molecular pattern (DAMP) molecule released during cellular stress, necrosis, and inflammation, may serve as a potential biomarker reflecting underlying tissue injury. This study aimed to evaluate maternal serum HMGB-1 levels in women diagnosed with missed abortion between 8–16 weeks of gestation and to compare these levels with those of healthy pregnancies. Additionally, the relationship between HMGB-1 levels and uterine artery Doppler parameters, as well as its diagnostic performance, was investigated. Materials and Methods: This prospective cross-sectional case-control study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology, Ümraniye Training and Research Hospital between June 2025 and June 2026. A total of 90 pregnant women between 8–16 weeks of gestation were included, comprising 45 patients diagnosed with missed abortion and 45 healthy pregnant controls. Participants were aged 18–40 years and had no known systemic diseases, recurrent pregnancy loss, smoking, or alcohol use. Peripheral venous blood samples were collected, centrifuged, and stored at −80°C until analysis. Serum HMGB-1 levels were measured using a commercially available ELISA kit. Demographic, obstetric, and ultrasonographic parameters— including uterine artery pulsatility index (PI) and crown-rump length (CRL)—were recorded. Statistical analyses were performed using SPSS software. Group comparisons were conducted using Student's t-test or Mann–Whitney U test as appropriate. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was used to evaluate diagnostic performance, and linear regression analyses were performed to identify independent predictors of HMGB-1 levels. Results: There were no statistically significant differences between the groups in terms of maternal age and body mass index (p>0.05). However, uterine artery PI values were significantly higher in the missed abortion group compared to controls (p<0.001), indicating increased vascular resistance. Maternal serum HMGB-1 levels were also ix significantly elevated in the missed abortion group (median: 43.59 pg/mL vs. 36.00 pg/mL; p=0.014). ROC curve analysis demonstrated that HMGB-1 had a statistically significant but moderate diagnostic performance in distinguishing missed abortion cases from healthy pregnancies. The optimal cut-off value was ≥40.1 pg/mL, with a sensitivity of 73.3%, specificity of 62.2%, and an area under the curve (AUC) of 0.650 (95% CI: 0.527–0.766; p=0.014). In multivariable linear regression analysis including gravidity, parity, BMI, uterine artery PI, and CRL, the model was not statistically significant (R²=0.045; p=0.555), likely due to multicollinearity between gravidity and parity. Subsequent simple linear regression analysis revealed no statistically significant independent association between uterine artery PI and HMGB-1 levels (β=20.93, p=0.117; R²=0.028). These findings indicate that none of the evaluated clinical or ultrasonographic variables independently predicted HMGB-1 levels. Conclusion: Maternal serum HMGB-1 levels are significantly elevated in missed abortion cases compared to healthy pregnancies, supporting its potential role as a biomarker reflecting underlying inflammatory and ischemic processes. The concomitant increase in uterine artery PI further suggests impaired fetoplacental perfusion in these cases. However, the lack of an independent association in regression analysis indicates that HMGB-1 is unlikely to be directly determined by individual clinical or Doppler parameters, but rather reflects complex, multifactorial pathophysiological mechanisms such as placental ischemia, hypoxia, and sterile inflammation. Although HMGB-1 demonstrates moderate diagnostic performance, its clinical utility as a standalone biomarker appears limited. Further large-scale, prospective, and multicenter studies are needed to clarify its role and to evaluate its potential integration into multimarker diagnostic models.