Çocuk yoğun bakımda sepsis ve ağır pnömoni ile takip edilen hastalarda IgM ile zenginleştirilmiş intravenöz immünglobulin (pentaglobin) tedavisinin enfeksiyon parametleri üzerine etkisi
The effect of IgM-enriched intravenous immunoglobulin (pentaglobin) therapy on infection parameters in patients followed up for sepsis and severe pneumonia in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 1016343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Sepsis ve ağır pnömoni, çocuk yoğun bakım ünitelerinde önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında yer almakta olup, bu hastalarda gelişen sistemik inflamatuvar yanıtın kontrol altına alınması tedavi başarısı açısından kritik öneme sahiptir. Son yıllarda immünomodülatör tedavi seçenekleri arasında yer alan intravenöz immünglobulin preparatlarının, özellikle ağır enfeksiyon süreçlerinde potansiyel yararları araştırılmaktadır. Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis ve ağır pnömoni tanısı ile takip edilen hastalarda IgM ile zenginleştirilmiş intravenöz immünglobulin (pentaglobin) tedavisinin enfeksiyon parametreleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada, belirlenen kriterlere uyan toplam 90 hasta iki grup halinde incelendi. Pentaglobin tedavisi uygulanan hastalar ile standart tedavi alan kontrol grubu arasında demografik özellikler, klinik bulgular ve laboratuvar parametreleri karşılaştırıldı. Hastalarda enfeksiyon belirteçleri ve hematolojik parametreler başlangıç ve takip ölçümleri ile değerlendirildi; ayrıca zaman içindeki değişimleri ortaya koymak amacıyla parametreler için değişim (Δ) değerleri hesaplandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Çalışma bulguları incelendiğinde, her iki grubun demografik ve klinik özellikler açısından benzer olduğu görüldü. Pentaglobin tedavisi uygulanan hastalarda inflamasyon belirteçlerinde azalma eğilimi gözlenirken, tedavi uygulanmayan grupta enfeksiyon süreci ile uyumlu olarak artış yönünde değişimler izlendi. Parametrelerdeki değişim miktarlarının karşılaştırılması, tedavi alan ve almayan gruplar arasında enfeksiyon parametereleri üzerinde belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, mortalite açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ayrıca değerlendirilen biyokimyasal parametrelerin mortaliteyi tek başına öngörmede yeterli olmadığı görüldü. Sonuç olarak, pentaglobin tedavisinin çocuk yoğun bakım hastalarında inflamatuvar yanıtı azaltmaya yönelik olumlu etkileri olduğu görülmekle birlikte, bu etkinin mortalite üzerine yansımadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle pentaglobin tedavisinin, uygun hasta seçimi yapılarak ve diğer tedavi yaklaşımları ile birlikte değerlendirilmesi gereken destekleyici bir tedavi seçeneği olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis and severe pneumonia are among the leading causes of morbidity and mortality in pediatric intensive care units, and controlling the systemic inflammatory response in these patients is crucial for improving clinical outcomes. In recent years, intravenous immunoglobulin preparations, particularly those with immunomodulatory properties, have been investigated as potential adjunctive therapies in severe infections. This study aims to evaluate the effect of IgM-enriched intravenous immunoglobulin (Pentaglobin) therapy on infection parameters in patients followed up in the pediatric intensive care unit with diagnoses of sepsis and severe pneumonia. In this retrospective study, a total of 90 patients meeting the inclusion criteria were analyzed in two groups. Patients who received pentaglobin therapy were compared with those who received standard treatment alone in terms of demographic characteristics, clinical findings, and laboratory parameters. Infection markers and hematological parameters were evaluated at baseline and during follow-up. Additionally, to better reflect temporal changes, delta (Δ) values were calculated for each parameter. Statistical analyses were performed using appropriate methods. The findings demonstrated that both groups were comparable in terms of baseline demographic and clinical characteristics. A decreasing trend in inflammatory markers was observed in patients receiving pentaglobin therapy, whereas an increase consistent with disease progression was noted in the control group. Comparative analysis of parameter changes revealed notable differences between the groups. However, no statistically significant difference was found in terms of survival outcomes. Furthermore, the evaluated biochemical parameters were not sufficient to independently predict mortality. In conclusion, pentaglobin therapy appears to have a beneficial effect in reducing the inflammatory response in pediatric intensive care patients; however, this effect does not translate into a significant impact on mortality. Therefore, pentaglobin should be considered as a supportive treatment option within a comprehensive and individualized therapeutic approach.