Yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi alan çocuklarda vr gözlükle video izletmenin anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of watching videos with vr headsets onanxiety and physiological parameters in children receiving high-flow nasal oxygen therapy: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1016345
  2. Yazar: TUĞBA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KARAKUŞ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu randomize kontrollü çalışma, çocuk yoğun bakım ünitesinde yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi alan çocuklarda sanal gerçeklik ile video izletme uygulamasının anksiyete düzeyi ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, alınan etik kurul ve kurum izinlerinin ardından Mart 2025- Mart 2026 tarihleri arasında, bir eğitim araştırma hastanesinin çocuk yoğun bakım ünitesinde yürütüldü. Çalışmaya, 7-12 yaş aralığında yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi alan çocuklar arasından araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 60 çocuk dahil edildi. Katılımcılar yaş gruplarına göre tabakalandırılmış blok randomizasyon yöntemiyle deney (n=30) ve kontrol (n=30) gruplarına atandı. Deney grubundaki çocuklara yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi sırasında 10 dakika süreyle sanal gerçeklik gözlüğü ile deniz canlıları videosu izletildi; kontrol grubuna rutin bakım uygulandı. Araştırmanın verileri, Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Fizyolojik Parametreler Kayıt Formu ve Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği (ÇDDVDÖ) kullanılarak toplandı. Kalp tepe atımı, solunum sayısı, oksijen satürasyonu ve anksiyete düzeyi tedavi öncesinde ve sonrasında, veri toplama araçlarının uygulanması konusunda eğitim almış, çalışmadan bağımsız bir hemşire tarafından değerlendirilerek kayıt altına alındı. Veriler grup atamalarından habersiz bir değerlendirici tarafından değerlendirici körlüğü sağlanarak SPSS 26.0 programında analiz edildi. Deney ve kontrol grupları sosyodemografik özellikler, başlangıç fizyolojik parametreleri ve Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği puanları açısından benzerdi (p>0,05). Uygulama sonrasında deney grubunun Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği puan ortalamasının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (p<0,05). Ayrıca deney grubunda kalp tepe atımı ve solunum sayısında anlamlı azalma, oksijen satürasyonunda ise anlamlı artış gözlendi (p<0,05).Yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi sırasında uygulanan sanal gerçeklik, çocukların anksiyete düzeyini azaltmakta ve fizyolojik parametrelerini olumlu yönde etkilemektedir. Sanal gerçeklik uygulaması, çocuk yoğun bakım ünitelerinde Yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi tedavisi sırasında kullanılabilecek etkili, güvenli ve nonfarmakolojik bir hemşirelik girişimidir. Araştırma protokolü ClinicalTrials.gov veri tabanına kaydedilmiş olup, kayıt numarası NCT06886828'dir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial was conducted to evaluate the effect of a virtual reality video-viewing intervention on anxiety levels and physiological parameters in children receiving high-flow nasal oxygen therapy in a pediatric intensive care unit. The study was conducted between March 2025 and March 2026 in the pediatric intensive care unit of a teaching and research hospital, following approval from the ethics committee and institutional authorities. A total of 60 children aged 7–12 years who were receiving high-flow nasal oxygen therapy and met the inclusion criteria were enrolled in the study. Participants were assigned to the experimental (n=30) and control (n=30) groups using stratified block randomization by age group. Children in the experimental group were shown a video of marine life via a virtual reality headset for 10 minutes during high-flow nasal oxygen therapy; the control group received routine care. Data for the study were collected using the Child and Parent Demographic Information Form, the Physiological Parameters Recording Form, and the Child Emotional Expression Assessment Scale (CEMS). Heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, and anxiety levels were assessed and recorded before and after treatment by an independent nurse who had received training in the use of data collection tools. The data were analyzed using SPSS 26.0, with assessor blinding ensured by having an evaluator who was unaware of the group assignments. The experimental and control groups were similar in terms of sociodemographic characteristics, baseline physiological parameters, and CEMS scores (p> 0.05). Following the intervention, the mean CEMS score in the experimental group was found to be significantly lower than that in the control group (p<0.05). Additionally, a significant decrease in heart rate and respiratory rate, and a significant increase in oxygen saturation were observed in the experimental group (p<0.05). Virtual reality applied during high-flow nasal oxygen therapy reduces children's anxiety levels and positively affects their physiological parameters. The virtual reality application is an effective, safe, and non-pharmacological nursing intervention that can be used during high-flow nasal oxygen therapy in pediatric intensive care units. The study protocol has been registered in the ClinicalTrials.gov database under registration number NCT06886828.