Düşük, orta ve yüksek süt somatik hücreli keçilerde miR-148a-3p ve miR-223-3p ekspresyon seviyeleri ve süt kalite parametreleri ile ilişkileri
MiR-148a-3p and miR-223-3p expression levels and their relationships with milk quality parameters in low, medium, and high milk somatic cell count goats
- Tez No: 1016354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Hatay ilinde özel bir işletmede yetiştirilen, doğumdan yaklaşık iki ay sonra laktasyon döneminde bulunan 3-4 yaşlı, düşük (DSHS), orta (OSHS) ve yüksek somatik hücre sayısına (YSHS) sahip Kıl keçilerinde kan lökositi ve sütte, miR-148a-3p ve miR-223-3p isimli miRNA'ların ekspresyon düzeyleri ile süt kalite paremetreleriyle ilişkileri araştırılmıştır.Ayrıca hedef miRNA'ların biyoinformatik düzeyde moleküler etkileri de irdelenmiştir. Somatik hücre sayısı ruminantlarda meme sağlığı ile ilgili bilgi veren en önemli parametrelerden biridir.Apokrin salgı nedeniyle Somatik hücre sayısının keçilerde meme sağlığının güvenilir bir göstergesi olarak uygulanabilirliği tartışmalıdır. mikroRNA'lar (miRNA), 18-24 nükleotid uzunluğunda dizilerden oluşmakta olup; çiftlik hayvanlarında sağlık durumu, verimlilik ve ürün kalitesi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmada süt kalite parametrelerinin SHS'ye göre oluşturulan gruplarda anlamlı şekilde değiştiğini göstermiştir. Lökosit örneklerinde miR-148a-3p ve miR-223-3p seviyelerinin YSHS grubunda DSHS grubuna göre yaklaşık iki kat arttığı belirlenmiştir (P<0.05). Süt örneklerinde ise miR-148a-3p seviyeleri DSHS grubunda diğer iki gruba göre 2 kattan fazla upregüle olurken, miR-223-3p düzeyi ise yüksek SHS grubunda belirgin şekilde artış göstermiştir. Ayrıca incelenen miRNA'lar ile süt kompozisyon parametreleri arasında anlamlı korelasyonlar tespit edilmiş olup DSHS grubunda Lökosit ve süt örneklerinde miR-223-3p seviyesi arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir (r: 0,386; p<0,05).YSHS grubunda ise lökosit örneklerinde miR-223-3p seviyesi ile YKM (r: 0,486; p<0,01), protein (r: 0,473; p<0,01), laktoz (r: 0,482; p<0,01), donma noktası (r: 0,623 ; p<0,001) arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Biyoinformatik analizlerde miR-148a-3p ve miR-223-3p tarafından 13 proteinin her iki miRNA tarafından ortak olarak düzenlendiği saptanmıştır. Analizler sonucunda hedef genlerin bağışıklık sistemi, inflamasyon, hücresel stres yanıtı ve süt sentezi ile ilişkili biyolojik yolaklarda rol aldığı ortaya konmuştur. Yapılan bu çalışmada, miR-148a-3p, miR223' nın süt kalitesinin ve meme sağlığının tespitinde biyobelirteç olabilme potansiyellerinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated the expression levels of the miRNAs named miR-148a-3p and miR-223-3p in blood leukocytes and milk, as well as their relationships with milk quality parameters, in 3-4 year old Hair goats raised in a private enterprise in Hatay province, approximately two months after birth during the lactation period, with low (DSHS), medium (OSHS), and high somatic cell counts (YSHS). In addition, the molecular effects of the target miRNAs at the bioinformatics level were also examined. Somatic cell count is one of the most important parameters providing information about udder health in ruminants. Due to apocrine secretion, the applicability of somatic cell count as a reliable indicator of udder health in goats is controversial. MicroRNAs (miRNAs), consisting of sequences 18–24 nucleotides in length, provide important information about health status, productivity, and product quality in farm animals. The study demonstrated that milk quality parameters changed significantly among groups formed according to SCC. In leukocyte samples, miR-148a-3p and miR-223-3p levels were found to increase approximately twofold in the high SCC group compared to the low SCC group (P<0.05). In milk samples, miR-148a-3p levels were upregulated more than twofold in the low SCC group compared to the other two groups, whereas miR-223-3p levels showed a marked increase in the high SCC group. In addition, significant correlations were identified between the investigated miRNAs and milk composition parameters, and a positive correlation was detected between miR-223-3p levels in leukocyte and milk samples in the low SCC group (r: 0.386; p<0.05). In the high SCC group, positive correlations were identified between miR-223-3p levels in leukocyte samples and fat-free dry matter (r: 0.486; p<0.01), protein (r: 0.473; p<0.01), lactose (r: 0.482; p<0.01), and freezing point (r: 0.623; p<0.001). Bioinformatics analyses revealed that 13 proteins were commonly regulated by both miR-148a-3p and miR-223-3p. The analyses further demonstrated that the target genes play roles in biological pathways associated with the immune system, inflammation, cellular stress response, and milk synthesis. In this study, it was determined that miR-148a-3p and miR223 have the potential to serve as biomarkers for assessing milk quality and mammary health.