Kafeinin kırık iyileşmesi üzerindeki etkisi
The effect of caffeine on fracture healing
  1. Tez No: 1016379
  2. Yazar: BUĞRA ALPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TALU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Giriş: Tıptaki tüm gelişmelere rağmen günümüzde hala kırık iyileşme sorunları nadir denemeyecek sıklıkta karşımıza çıkmaktadır. Ortopedistin görevi, kırık iyileşmesi için optimum şartları hazırlamaktır. Toplumda en fazla miktarda tüketilen farmakolojik ajanlardan biri olan kafeinin kemik kaybını arttırdığı ve kemik yapımını baskıladığı yönünde pek çok kanıt bulunmaktadır. Doğrudan kırık iyileşmesi ile ilişkisi hakkında çok sınırlı veri bulunmaktadır. Bu çalışmada, kafeinin kırık iyileşmesini baskılayacağı hipotezinden yola çıkarak, deneysel hayvan kırık modelinde kafeinin iyileşme üzerindeki etkisi araştırıldı. Yöntem: 33 Wistar-Albino sıçanı, kontrol, 5 mg/kg/gün kafein ve 50 mg/kg/gün kafein dozlarında 3 gruba bölündü. Sıçanda, izole , kapalı , diafizer kırık modeliyle çalışıldı. Kafein gruplarına kırıktan 1 hafta önce kafein verilmeye başlandı. Tüm deneklerin sağ ulnalarına genel anestezi altında diafizer kapalı kırık uygulandı. Deneyin hiçbir aşamasında kırık ekstremite tespit edilmedi. Radyolojik incelemeler 0. Gün, 2. Hafta ve 4.Haftada düz radyografiler çekilerek yapıldı. 4 haftalık radyolojik incelemenin bitimine kadar kafein gruplarına gavaj yoluyla kafein verilmeye devam edildi. Her gruptan birer denek 2. Hafta dolduğunda randomize şekilde sakrifiye edildi ve 2. Hafta histopatolojik değerlendirmesi yapıldı. 4. hafta radyolojik incelemesi tamamlanan deneklerin tamamı sakrifiye edildi ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Bulgular: 2. haftada Kafein 5mg/kg grubundaki deneklerin radyolojik skorlarının, kontrol grubundakilerden anlamlı seviyede daha yüksek olduğu saptandı (p=0,004). Kontrol grubu skorlarının ise 4. haftada Kafein 50 mg/kg grubundan anlamlı seviyede daha yüksek olduğu saptandı (p=0,005). Düzeltilmiş skorlamaya göre 4. haftada kırık hattındaki osteoklast sayılarının hem Kafein 5 mg/kg (p=0.01) hem de Kafein 50 mg/kg (p=0.03) gruplarında kontrol grubuyla karşılaştırıldıklarında istatistiksel olarak çok anlamlı seviyede arttığı gözlendi. Kontrol grubunda histolojik kaynamanın her iki kafein grubundakinden de istatistiksel olarak çok anlamlı derecede üstün olduğu saptandı (p=0.01). Sonuç: Bulgular, kafeinin günlük tüketim dozlarında (5 mg/kg/gün) erken kırık iyileşmesini (0-2 hafta) desteklediğini, geç dönemde (2-4 hafta) ise yüksek dozlarda (50 mg/kg/gün) daha belirgin olmakla beraber kaynamayı baskıladığını düşündürmektedir. Kırık iyileşmesi üzerindeki olumsuz etkisinin osteoklast aktivasyonuna bağlı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite the vast improvement in all aspects of medical sciences, delayed bone unions and nonunions remain as a problem for the orthopedic surgeon. The role of orthopedic surgeon in treating fractures is merely setting the ideal stage for the biology to take care of the rest. Caffeine, which probably is the most heavily consumed pharmacologically active agent worldwide, has been shown to cause bone loss and also supress new bone formation. The direct effect of caffeine on fracture healing largely remains unknown. Based on the assumption that caffeine negatively influences fracture healing, the effect of caffeine on fracture healing was investigated in this study. Method: 33 Wistar-Albino rats were divided into three groups which were control, caffeine 5 mg/kg/ day and caffeine 50 mg/day. Caffeine groups received caffeine starting 1 week prior to fracture. Caffeine was given by oral gavage in appropriate doses until the radiologic examinations were complete at 4 weeks post-fracture. One rat from each group was randomly sacrificed at 2 weeks post-fracture and histopathological examination was done for early changes in callus. At 4 weeks post-fracture, all animals were sacrificed, their xrays taken, ulna removed for 4th week histopathological examination. No fracture stabilization was performed. Results: While the radiological union scores of caffeine 5 mg/kg group was significantly superior than those of the other groups at 2 weeks(p=0,004), the radiological union scores of control group had surpassed the caffeine groups at 4 weeks, but siginificantly higher than only caffeine 50 mg/kg group (p=0,005) . Osteoclast count was significantly higher in caffeine groups when compared to the control group at 4 weeks(p=0.03). The histological union scores for the control group were significantly better than the caffeine groups at 4 weeks (p=0.01). Conclusion: The results suggest that caffeine in doses of daily consumption (5 mg/kg/day) deceptively augments healing in the early phase of fracture healing (0-2 weeks) but has detrimental effects in the later stages of fracture healing (2-4 weeks) especially with excessive doses (50 mg/kg/day). Osteoclastic activation by caffeine during fracture healing is a possible explanation for these results.