Değişik yöre çaylarından farklı metodlarla işlenen siyah çayların bazı kalitatif özellikleri ve bir kısım mineral içeriklerinin x-ışını floresans ve atomik absorbsiyon teknikleri ile belirlenmesi
- Tez No: 13105
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada, ülkemiz çay plantasyon sahasının farklı yörelerinde kurulu bulunan 8 fabrikaya gelen yaş çaylar ve üretilen siyah çaylar örnek olarak kullanılmıştır, örnekler Uç ayrı sürgün döneminde ve sürgün döneminin ortasında alınmıştır, örneklerin alındığı fabrikalar rotorvan, çaykur, rotorvan+CTC ve ortodoks yöntemine göre üretim yapmaktadır. Analizler, örnek alınan yaş çay, siyah çay ve siyah çaydan demlenerek elde edilen posa üzerinde yapılmıştır. Böylece, yaş çay, siyah çay ve posaya ait bazı fiziksel, kimyasal, duyusal özellikler ve bir kısım element içerikleri üzerine sürgün dönemi, fabrika (yöre) ve işleme metodunun ve metot x sürgün dönemi ve fabrika x sürgün dönemi interaksiyonlarınm etkisi araştırılmıştır. Yaş çaylarda fiziksel analizlere ilaveten su, ekstrakt, selüloz, polifenol, kafein, kül, suda çözünen ve çözünmeyen kül analizleri ve flame fotometre ile K, enerji dispersive X-ray fluoresans (EDXRF) tekniği ile K, Ca, Mn ve Fe, atomik absorbsiyon spektrofotometresi farklılıklara sahip olduğu saptanmıştır. Yaş çayların kül içeriği üzerinde, sürgün dönemlerinin çok önemli (P etkisinin olduğu tesbit edilmiştir. Bazı mineraller açısından ve özellikle Mg bakımından yine çeşitli muamelelerin önemli
Özet (Çeviri)
SUMMARY Harvested, brought to the factory sides.and ready for processing green tea, and processed black tea samples, from these green tea, of 8 tea factories located in the 8 different locations of Turkish tea plantation area, were sampled and analysed in this reseach work. Green tea, and black tea processed from these bulk teas, were sampled in the mid of the to different, 1st., 2nd. and 3rd. shooting periods. Either method of the tea processing methods of rotorvane, caykur (Turkish Tea-Board Processing Method), rotorvane+CTC and/or orthodox tea processing methods has been used in these 8 different tea factories which from those green tea and processed black tea samples were taken for analysis. Analyses have been carried out on the green tea, processed black tea and on the residue of the black tea after the tea brewing. So, the effect of the growing locations, factory processing methods, different shooting periods and interaction effects of the processing method x shooting period and the factory location x shooting period and the physical, chemical, some mineral components and organoleptic characteristics of green tea, black tea and the tea residue were analysed and determined. In the green tea samples, addition to the physical analyses, analyses of water, extract, polyphenolic compounds, total fibers, caffeine, total ash, water-soluble and water- insoluble ash, and the amount of K by the flame spectrophotometry, K, Ca, Mn and Fe by the energy dispersive X-ray fluorescence (EDXRF), and Ca, Mg, Cu, Mn, Zn, Fe and Ni by the atomic absorbtion spectrophotometry techniques were done and determined. In the black tea samples, same chemical and elemental analyses, which hadvi been done in the green tea, were done, and plus the amount and percent of theaflavin CTF), thearubigin