Kamu sektöründe hizmetkâr liderliğin kamu hizmeti motivasyonu üzerindeki etkisinde örgüt kültürü ve öz yeterliliğin aracı rolünün incelenmesi: Erzurum adalet teşkilatı örneği
Examining the mediatory role of organizational culture and self-efficacy in the effect of servant leadership on public service motivation in the public sector: The case of Erzurum justice organization
- Tez No: 1016390
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kamu kurumlarında çalışmakta olan bireylerin işlerine ve kurumlarına bağlılığı hizmet motivasyonu açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlılığı sağlamakta kurumlarda uygulanan hizmetkâr liderlik anlayışının rolü büyük ölçüde etkilidir. Hizmetkâr liderliğin kamu hizmet motivasyonunu ne yönde etkilediği ile bu etkide örgüt kültürü ve öz yeterlilik kavramlarının aracı rolünün olup olmadığı araştırılarak kamu kurumlarında hizmet motivasyonunun artırılmasına yönelik hizmetkâr liderlik kavramının teşvik edilmesi suretiyle bu kavramın kamu kurumlarında etkinliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında hizmetkâr liderliğin kamu hizmet motivasyon üzerindeki etkisinden yola çıkılarak kamu kurumlarında çalışan bireylerin hizmetkâr liderlik, öz yeterlilik ve örgüt kültürü kapsamında motivasyonlarının ölçülmesi ile ilgili bir uygulama yapılmıştır. Bu kapsamda kamu kurumlarında hizmetkâr liderliğin kamu hizmetleri motivasyonuna etkisinde öz yeterlilik ve örgüt kültürünün aracı rolü etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, belirtilen dört faktörün alt değişkenlerinin karşılıklı etkileşimleri araştırılarak ayrıntılı sonuçların ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak öz yeterlilik, hizmetkâr liderlik, kamu hizmet motivasyonu ve örgüt kültürü ile ilgili kapsamlı bilgiler verilmiştir. Tezin uygulama kısmında ise Adalet Bakanlığı'nda görevli personelden anket yardımı ile veriler elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiş ve çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre hizmetkâr liderliğin kamu hizmet motivasyonunda oldukça güçlü bir etkisinin bulunduğu, örgüt kültürünün hizmetkâr liderliğin kamu hizmet motivasyonu üzerindeki etkisinde anlamlı bir aracı rolünün bulunduğu, ancak öz yeterlilik kavramının anlamlı bir aracı rolünün bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The commitment of individuals working in public institutions to their jobs and institutions is crucial for service motivation. The role of servant leadership in ensuring this commitment is significantly impactful. This study investigates how servant leadership influences public service motivation and whether organizational culture and self-efficacy play a mediating role in this influence. The aim is to enhance the effectiveness of servant leadership in public institutions by promoting its use to increase service motivation within these organizations. This study examines the impact of servant leadership on motivation in public service and conducts an application to measure the motivation of individuals working in public institutions within the framework of servant leadership, self-efficacy, and organizational culture. This study aims to determine the mediating role of self-efficacy and organizational culture in the impact of servant leadership on public service motivation in public institutions. Furthermore, it seeks to investigate the interactions between the sub-variables of these four factors and present detailed findings. In this context, comprehensive information on Self-Efficacy, Servant Leadership, Public Service Motivation, and Organizational Culture is first provided. In the application part of the thesis, data was obtained from personnel working in the Ministry of Justice through a survey. The collected data was analyzed using SPSS and AMOS programs, and various findings were reached. The findings indicate that servant leadership has a very strong influence on public service motivation, organizational culture plays a significant mediating role in the effect of servant leadership on public service motivation, but the concept of self-efficacy does not have a significant mediating role.