Bankalarda iç denetim; T.C. Ziraat Bankası A.Ş. uygulaması
An Aplication in T.C. Ziraat Bank CO. internal auditing in the banks
- Tez No: 101648
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BANKALARDA İÇ DENETİM TC. ZİRAAT BANKASI AŞ. UYGULAMASI Ayşe SARIGÖL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2001 Danışman: Prof. Dr. Melih ERDOĞAN Bankalar, yerine getirdikleri ekonomik fonksiyon itibariyle karmaşık bir yapı gösterirler. Bu karmaşık yapı, zaman zaman işle ya da insanla ilgili sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sorunların çözümü için kullanılacak en önemli işletmecilik fonksiyonu denetimdir. Bankaların işlemlerinin kendi yapısı içinden ve kendi yöneticilerine bilgi vermek için yaptığı denetim, iç denetimdir. Etkili bir iç denetimin çağdaş,dinamik, sistemli, doğru politikalar uygulayan ve üst yönetimle uyumlu olması gerekir.
Özet (Çeviri)
tu ABSTRACT INTERNAL AUDITING IN THE BANKS: AN APPLICATION IN TC. ZİRAAT BANK CO. Ayşe SARIGÖL Department of Business Administration Institue of Social Sciences Anadolu University October, 2001 Advisor; Prof. Dr. Melih Erdoğan Banks show a complex structure because of the economic function that they perform. This complex structure may cause some problems related to transactions and personnel sometimes. Auditing is the most important management function that is used to solve these problems. The auditing performed by banks' implicit structure to inform their management is called as“internal auditing”. An effective internal auditing should be modem, dynamic, systematic and should be adoptable to top management's policies.