Tezhip tasarımında vektörel ve piksel tabanlı grafik tasarım programlarının kullanılması
The use of vector and pixel-based graphic design software in the art of illumination (Tezhip)
  1. Tez No: 1016546
  2. Yazar: MÜRVET MÜGE BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, El Sanatları, Güzel Sanatlar, Education and Training, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
Özet
Kelime kökeni itibarıyla“altınla bezemek”anlamına gelen tezhip, temelinde yazma eserlerin görsel zenginliğini yüceltme gayesi yatan köklü bir tezyini sanattır. Geleneksel Türk Sanatları içerisinde ayrıcalıklı bir konuma erişen bu alan asırlar boyunca çeşitli kültürlerin beslemesi, sanatkârların şahsi üslupları ve ortaya konan eşsiz nadideler vasıtasıyla günümüze dek varlığını sürdürmüştür. Ne var ki, klasik uygulama biçimlerinin süreç içerisinde durağanlaşıp kendini tekrar etmeye başlaması, çağdaş dönemin estetik beklentilerine cevap verebilecek yenilikçi üslupların doğmasını zorunlu kılmıştır. Ancak bu alandaki modern arayışlar, kadim geleneğin reddi şeklinde değil bilakis onun çağımıza uyarlanmış, nefes alan bir devamı niteliğinde değerlendirilmelidir. Bu araştırma geleneksel tezhip motiflerinin dijital sanat mecralarıyla harmanlanma potansiyelini incelemekte güncel tasarım algısı ve gereksinimlerinin, gelişen teknolojik imkânlar ışığında materyal ve metot tercihleri üzerindeki etkilerini irdelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda grafik tasarım programları kullanılarak ortaya çıkarılan tasarım çalışmaları değerlendirmeye alınarak, dijital tasarım programlarının tezhip tasarımına etkisi tartışılmıştır. Bu tez çalışmasının benzer konularda araştırma yapan kişilere temel tasarım noktasında fayda sağlayacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Illumination (Tezhip), meaning“decoration with gold,”is an ornamental art that emerged to enhance the aesthetic value of written texts. Holding a significant place within traditional Turkish arts, the art of illumination has survived to the present day through the contributions of diverse civilizations, the unique interpretations of artists, and exquisite masterpieces spanning centuries. The eventual repetition of classical illumination techniques over time has necessitated the development of new approaches aligned with the aesthetic sensibilities of the modern era. In this context, innovative pursuits in the art of illumination should be viewed not as a rejection of traditional techniques, but rather as their living extension. This study examines the integration capability of classical illumination design elements with digital art practices, contemporary aesthetic preferences, and the reflections of technological possibilities on the use of materials and techniques. Consequently, design works produced using graphic design software are evaluated, and the impact of digital design tools on illumination design is discussed. It is hoped that this thesis will provide a foundational framework for researchers conducting studies in similar fields.