Baskı tekniklerinde toksik olmayan uygulamalar
Non-toxic methods in printing techniques
- Tez No: 1016545
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN LİMON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
Özet
Araştırma kapsamında, zehirli olmayan (non-toxic) baskı tekniğinin çağdaş sanat dünyasındaki yeri, önemi ve çevresel sürdürülebilirlik açısından taşıdığı değeri, uluslararası ve ulusal sanatçıların eserleri ve bu tekniğe karşı yaklaşımı üzerinden değerlendirerek yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Geleneksel baskı tekniklerinde uzun yıllardır kullanılan asitler, solventler, yağ bazlı mürekkepler ve ağır metaller gibi zararlı kimyasallar; sanatçıların, bu alanda eğitim veren akademik personellerin ve eğitim alan öğrencilerin sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi, hava, su ve toprakta kalıcı çevresel kirliliğe de neden olmaktadır. Zehirli olmayan baskı yaklaşımı, bu zararlı maddelerin yerine çevre dostu, düşük toksisiteye sahip, su bazlı ve geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımını teşvik ederek hem insan sağlığına hem de doğaya zarar vermeyen bir üretim anlayışı sunmaktadır. Bu yöntem yalnızca teknik bir değişim değil; aynı zamanda atölye güvenliği, enerji verimliliği, atık yönetimi ve malzeme bilinci açısından sürdürülebilir bir sistemin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Bu teknik bilinci ile eser ve hizmet veren birçok sanatçının öncülüğünde gelişen bu disiplin, sanat üretiminde etik, ekolojik ve pedagojik bir farkındalık yaratmayı hedeflerken, sanatçılara ve sanatseverlere yaratıcı süreçlerinde güvenli ve sorumlu bir üretim biçimi kazandırmaktadır. Araştırma kapsamında zehirli olmayan baskı tekniklerinin tarihsel gelişimi, uygulama yöntemleri, avantajları ve çevresel etkileri ayrıntılı biçimde incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu alanda hizmet ve eser veren sanatçılar ve sanatseverler tarafından gerçekleştirilen yenilikçi uygulamalar, bu uygulama aşamasında oluşturulan sanatçı deneyimleri üzerinden sürdürülebilir sanat üretiminin geleceğine dair yeni bir bakış açısı geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a new perspective by evaluating the place, significance, and environmental sustainability value of non-toxic printmaking techniques in the contemporary art world through the works of international and national artists and their approaches to this technique. Harmful chemicals such as acids, solvents, oil-based inks, and heavy metals, which have long been used in traditional printmaking techniques, not only negatively affect the health of artists, academic staff teaching in this field, and students receiving education, but also cause persistent environmental pollution in air, water, and soil. The non-toxic printmaking approach promotes the use of environmentally friendly, low-toxicity, water-based, and recyclable materials instead of these harmful substances, offering a production model that does not harm either human health or nature. This method represents not only a technical transformation but also contributes to the development of a sustainable system in terms of studio safety, energy efficiency, waste management, and material awareness. Developed under the leadership of many artists producing works and providing services with this technical awareness, this discipline aims to create ethical, ecological, and pedagogical awareness in artistic production, while equipping artists and art audiences with a safe and responsible mode of creative practice. Within the scope of the research, the historical development, application methods, advantages, and environmental impacts of non-toxic printmaking techniques have been examined in detail. Furthermore, innovative practices carried out by artists and art practitioners working in this field are discussed through artist experiences formed during these processes, contributing to the development of a new perspective on the future of sustainable art production.