Nudging towards sustainability: The impact of eco-friendly labels, expiration date and discounts on consumer behavior in online food shopping
Sürdürülebilirliğe yönelik güdüleme (nudging): Çevre dostu etiketlerin, son kullanma tarihinin, ve indirimlerin çevirim içi gıda alışverişinde tüketici davranışlarına etkisi
- Tez No: 1016562
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SİBEL ÖZİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, online gıda alışverişi ekosisteminde indirim, çevre dostu ve yakın son kullanma tarihi güdülemelerinin (nudge) tüketici satın alma tercihleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde gıda sektörünün çevresel etkileri artmakta ve küresel nüfus artışıyla birlikte gıdaya olan talep de yükselmektedir. Bu çalışma, bir online market simülasyonu aracılığıyla dijital platformlardaki seçimlerin sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarını teşvik etme potansiyelini incelemektedir. Bu bağlamda, mevcut çevrimiçi alışveriş arayüzlerinin benzeri bir platform tasarlanmış ve çeşitli güdülemelerin (nudges) etkileri bu simüle edilmiş ortam aracılığıyla deneysel olarak test edilmiştir. Veriler, Yeditepe Üniversitesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencilerinden elde edilmiştir. Deney; kontrol, tekli, ikili ve üçlü güdüleme yerleşimleri olmak üzere dört ana koşulda tasarlanmıştır. Bu güdülemelerin nasıl yerleştirildiğine bağlı olarak sekiz farklı deney grubu oluşturulmuştur. Bu gruplar; bir kontrol grubu, üç tekli güdüleme grubu, üç ikili güdüleme grubu ve bir üçlü güdüleme grubunu içermektedir. Sonuçlar, güdüleme müdahalelerinin katılımcıların genel ürün seçim oranları üzerinde başlangıçta beklenenden daha sınırlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, güdüleme türleri kendi aralarında karşılaştırıldığında, indirim güdülemesinin çevre dostu ve son kullanma tarihi yaklaşmış ürün güdülemelerine kıyasla tercihleri en güçlü şekilde etkileyen unsur olduğu belirlenmiştir. Ancak, bazı ürün gruplarında çevre dostu güdülemesinin indirim güdülemesinden daha fazla tercih edildiği de görülmüştür. Ayrıca, iki farklı güdülemenin birlikte sunulmasının özellikle kırmızı et kategorisinde belirgin bir farklılaşma yarattığı gözlemlenmiştir ancak bu etki tüm ürün gruplarında tutarlı sonuçlar vermemiştir. Bunun yanı sıra araştırma sonuçları, tüketicilerin son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerden kaçınma eğilimi göstermeleri nedeniyle, gıda güvenliği kaygılarının çevrimiçi platformlarda önemli bir faktör olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the effects of discount, eco-friendly and near expiry date nudges on consumer purchasing preferences within the online grocery shopping ecosystem. Today, the environmental impact of the food industry is rising and the demand for sustainable food is increasing alongside global population growth. This study examines the potential of choices on digital platforms to foster sustainable consumption habits through an online grocery simulation. In this context, a platform mimicking existing online shopping interfaces was designed and the effects of various nudges were experimentally tested through this simulated environment. The data were obtained from university students studying at Yeditepe University. The experiment was designed with four main conditions: control, single nudge, dual nudge and triple nudge placements. Based on how these nudges were placed, eight different experimental groups were created. These groups included one control group, three single nudge groups, three dual nudge groups and one triple nudge group. Results revealed that nudge interventions had less impact on participants' overall product selection rates than initially expected. However, when comparing nudge types among themselves, the discount nudge was found to be the most dominant motivator of preference compared to eco-friendly and near expiry date nudges. However, there are also some food groups where the eco-friendly nudge was preferred more than discount nudge. Furthermore, when two nudges presented together created a distinct differentiation particularly in the red meat category was observed, this effect did not show consistent results across all product groups. Additionally, the results of the study may indicate that food safety concerns are a significant factor in online platforms, as consumers demonstrate a clear tendency to avoid products with near expiry dates.