Evaluation de la compétence ecrite des futurs enseignants de FLE par la méthode de l'analyse d'erreurs
Fransızca öğretmen adaylarında yazılı anlatım becerilerinin yanlış çözümlemesi yöntemiyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1016568
  2. Yazar: ÇAĞATAY UCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAYAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fransızca yabancı dil (FLE) öğrenen Türk üniversite öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinde ortaya çıkan dilsel yanlışları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, öğrencilerin yazılı üretimlerinde gözlemlenen yanlışların türlerini belirlemek, bu yanlışları sistematik bir biçimde sınıflandırmak ve söz konusu yanlışların dil edinim sürecindeki rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, yanlış çözümlemesi yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş olup, veri kaynağını öğrencilerin yazılı sınav kâğıtları oluşturmaktadır. İncelenen yazılı üretimler; sözcüksel, dilbilgisel, biçimbilimsel ve söylemsel düzeylerde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, yanlışların rastlantısal olmadığını, aksine öğrencilerin gelişmekte olan ara dil sistemlerinin bir yansıması olduğunu göstermektedir. Çalışmada ayrıca, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Metni yazılı anlatım yeterlikleri bağlamında değerlendirilmiş; yanlışların öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin gelişim aşamalarına ilişkin önemli göstergeler sunduğunu ortaya konmuştur. Bu bağlamda, yanlış çözümlemesinin yalnızca değerlendirme amacıyla değil, aynı zamanda öğretim sürecine rehberlik eden eğitsel bir araç olarak ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine linguistic errors observed in the written production of Turkish university students learning French as a foreign language (FLE). The primary objective of the study is to identify the types of errors found in students' written texts, to classify these errors systematically, and to analyse their role in the language acquisition process. The research is conducted within the framework of error analysis, using students' written examination papers as the corpus. The written productions are analysed at lexical, grammatical, morphological, and discursive levels. The findings reveal that the errors are not random but reflect the functioning of learners' interlanguage systems. Furthermore, the study considers the descriptors of written competence outlined in the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). The results indicate that errors provide valuable insights into the developmental stages of learners' written competence. In this regard, error analysis is viewed not only as an assessment tool but also as a pedagogical resource that can inform and enhance the teaching of written production in a foreign language.