Otel yöneticilerinin çevresel kaygılarının küresel sürdürülebilir turizm kriterlerine göre analizi: Aydın'daki 5 yıldızlı oteller üzerine araştırma
Analysis of hotel managers' environmental concerns according to the global sustainable tourism criteria: A study on five-star hotels in Aydın
- Tez No: 1016660
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sektörel rekabetçiliğin ve çevresel korunmanın temel taşı haline gelen sürdürülebilirlik kriterleri, günümüz turizm ekosisteminde konaklama işletmeleri için stratejik bir zorunluluk teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde yöneticilerin çevresel kaygı düzeylerinin Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerine uyum performansı üzerindeki etkisini, yeşil insan kaynakları yönetimi ve algılanan yeşil örgütsel destek değişkenlerinin rolleriyle birlikte incelemektir. Araştırma verileri, Aydın ilindeki beş yıldızlı otel işletmelerinden anket tekniği ile toplanmış ve kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen bulgular, yöneticilerin bireysel çevresel kaygılarının sürdürülebilirlik performansı üzerinde doğrudan bir etki oluşturmadığını, ancak bu kaygının yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları aracılığıyla performansı dolaylı olarak tetiklediğini göstermektedir. Ayrıca, algılanan yeşil örgütsel desteğin sürdürülebilirlik kriterlerine uyum sürecinde doğrudan ve pozitif bir rol oynadığı belirlenmiştir. Çalışma, kurumsal sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasında bireysel hassasiyetlerin stratejik insan kaynakları süreçleri ve kurumsal destek mekanizmalarıyla sistemleştirilmesinin kritik önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability criteria, which have become a cornerstone of sectoral competitiveness and environmental protection, constitute a strategic necessity for accommodation businesses in today's tourism ecosystem. The aim of this study is to examine the impact of managers' environmental concern levels on compliance performance with the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) criteria in hotel businesses, along with the roles of green human resources management and perceived green organizational support variables. Research data were collected from five-star hotel businesses in Aydın province using a survey technique and analyzed using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). The findings of the research show that managers' individual environmental concerns do not have a direct impact on sustainability performance, but this concern indirectly triggers performance through green human resources management practices. In addition, it was determined that perceived green organizational support plays a direct and positive role in the process of compliance with sustainability criteria. The study reveals the critical importance of systematizing individual sensitivities with strategic human resources processes and corporate support mechanisms in achieving corporate sustainability goals.