65 yaş üstü hemodiyaliz tedavisi alan hastaların kırılganlık ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of frailty and depression levels in patients aged 65 and older receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 1016703
  2. Yazar: DÜRDANE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 65 yaş üstü hemodiyaliz (HD) tedavisi alan hastaların kırılganlık ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kapsamında tanımlayıcı ve ilişkisel türde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini beş özel diyaliz merkezinde HD tedavisi alan hastalar oluştururken, örneklemini aynı merkezlerde takip edilen 65 yaş üstü 267 hasta oluşturmuştur. Veriler,“Sosyo-Demografik Tanılama Formu”,“Yesavage Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu”ve“Tilburg Kırılganlık Ölçeği”kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiş; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Pearson korelasyon, lineer regresyon, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc analizlerden yararlanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 73,51±5,87 olup yaşları 65 ile 89 arasında değişmekteydi. Katılımcıların %58,1'i erkek, %66,7'si evli ve %47,9'u ilköğretim mezunuydu. Sağlıklı yaşam biçimi algısı değerlendirildiğinde, hastaların %51,3'ü yaşam tarzını ne sağlıklı ne de sağlıksız olarak tanımladı. Katılımcıların büyük çoğunluğunda (%75,7) kronik hastalık bulunduğu belirlendi. Ayrıca katılımcıların %59,9'unun depresyon riski taşıdığı, kırılganlık toplam puan ortalamasının 6,135±2,888 olduğu ve kırılganlık düzeyinin genel olarak yüksek olduğu saptandı. Kırılganlık ile depresyon arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmış olup, kırılganlık düzeyi arttıkça depresyon düzeyinin de arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, 65 yaş üstü hemodiyaliz hastalarında depresyon riski ve kırılganlık düzeyinin yüksek olduğu; kırılganlık düzeyi arttıkça depresyon düzeyinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the frailty and depression levels of patients aged 65 years and older receiving hemodialysis (HD) treatment. The study was conducted as a descriptive and correlational study within the scope of the quantitative research method. The population of the study consisted of patients receiving HD treatment in five private dialysis centers, while the sample consisted of 267 patients aged 65 years and older who were followed up in the same centers. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews using the“Socio-Demographic Identification Form,”the“Yesavage Geriatric Depression Scale Short Form,”and the“Tilburg Frailty Indicator.”The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 22.0 statistical package program. Frequency, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation, linear regression, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc analyses were used. The mean age of the participants was 73.51±5.87 years, and their ages ranged from 65 to 89 years. Of the participants, 58.1% were male, 66.7% were married, and 47.9% were primary school graduates. When perceptions of a healthy lifestyle were evaluated, 51.3% of the patients described their lifestyle as neither healthy nor unhealthy. It was determined that the majority of the participants (75.7%) had a chronic disease. In addition, 59.9% of the participants were found to be at risk of depression, the mean total frailty score was 6.135±2.888, and the overall frailty level was determined to be high. A positive and significant relationship was found between frailty and depression, indicating that as the level of frailty increased, the level of depression also increased. In conclusion, depression risk and frailty levels were found to be high among HD patients aged 65 years and older, and depression levels increased as frailty levels increased.