Yatay iş birliği varsayımı altında soğuk zincir lojistiğinde sürdürülebilir depo yönetimi
Sustainable warehouse management in cold chain logistics under horizontal collaboration assumption
- Tez No: 1016744
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte artan talep çeşitliliği, operasyonel karmaşıklık ve sürdürülebilirlik gereksinimleri, lojistik sistemlerin daha bütünleşik ve iş birliğine dayalı yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, yatay iş birliği yaklaşımı, lojistik ağlarda faaliyet gösteren işletmelerin kaynak kullanımını iyileştirmeleri, maliyetlerini azaltmaları ve operasyonel etkinliklerini artırmaları açısından önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında ele alınan ilk problem olan atama problemi, yatay iş birliği, ortak altyapı kullanımı, soğuk zincir lojistiği ve adil gelir dağılımı varsayımları altında müşteri taleplerinin uygun depolara yönlendirilmesini içeren bir yapıya sahiptir. Problem, depo kapasiteleri, talep yapısı ve gelir paylaşım mekanizmalarını dikkate alan tamsayılı doğrusal programlama tabanlı bir matematiksel model ile ifade edilmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan ikinci problem olan atama kararları ile eş zamanlı toplama ve dağıtım problemi ise, yatay iş birliği ve ortak altyapı kullanımı varsayımları altında mevcut ve yeni müşteri taleplerinin birlikte ele alındığı, atama, toplama ve dağıtım kararlarını bütünleşik biçimde içeren bir yapıya sahiptir ve karma tamsayılı doğrusal programlama modeli ile matematiksel olarak ifade edilmiştir. Bu problem için ayrıca, büyük ölçekli problemlerin çözümünde uygulanabilirliği artırmak amacıyla açgözlü bir sezgisel çözüm yaklaşımı önerilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, yatay iş birliği kapsamında geliştirilen modellerin depo kapasitelerinin daha etkin kullanılmasına, müşteri talep karşılama oranlarının artırılmasına ve toplam kârlılığın iyileştirilmesine katkı sağladığını göstermektedir. Ayrıca, atama, toplama ve dağıtım kararlarının bütünleşik biçimde ele alınmasının operasyonel verimliliği artırdığı ve gereksiz taşıma faaliyetlerini azaltarak enerji tüketimi ve maliyetler üzerinde olumlu etkiler yarattığı belirlenmiştir. Önerilen sezgisel yaklaşımın, matematiksel modele kıyasla çok daha kısa sürede rekabetçi çözümler üretebildiği ve özellikle büyük ölçekli problemlerde uygulanabilir bir alternatif sunduğu görülmüştür. Çalışma, yatay iş birliğine dayalı lojistik ağlarda taktiksel ve operasyonel planlama kararlarının bütünleşik biçimde ele alınmasının önemini ortaya koymakta ve karar vericilere sürdürülebilir, verimli ve uygulanabilir bir çözüm yaklaşımı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing demand diversity, operational complexity, and sustainability requirements on a global scale necessitate that logistics systems be addressed within more integrated and collaborative frameworks. In this context, horizontal collaboration emerges as an important approach for improving resource utilization, reducing costs, and enhancing operational efficiency in logistics networks. Within the scope of this doctoral thesis, the first problem addressed is the assignment problem, which involves the assignment of customer demands to appropriate warehouses under the assumptions of horizontal collaboration, common infrastructure usage, cold chain logistics, and fair revenue distribution. The problem is formulated as an integer linear programming model that considers warehouse capacities, demand structures, and revenue-sharing mechanisms. The second problem examined in this study is the simultaneous pickup and delivery problem with assignment decisions, which integrates assignment, pickup, and delivery decisions within a unified framework under horizontal collaboration and common infrastructure usage assumptions. This problem is formulated as a mixed integer linear programming model, where both existing and new customer demands are handled simultaneously. In addition, a greedy heuristic solution approach is proposed to enhance computational efficiency and practical applicability for large-scale instances. The findings indicate that the proposed models improve warehouse capacity utilization, increase demand fulfillment rates, and enhance overall profitability within collaborative logistics networks. Moreover, integrating assignment, pickup, and delivery decisions contributes to higher operational efficiency by reducing redundant transportation activities and lowering energy consumption and costs. The proposed greedy heuristic approach is capable of producing competitive solutions in significantly shorter computation times compared to the mathematical model, making it a practical alternative, particularly for large-scale problems. Overall, this study highlights the importance of integrating tactical and operational planning decisions in horizontal collaboration-based logistics networks and provides decision makers with a sustainable, efficient, and implementable solution approach.