Afrika ve Türkiye arasındaki dış ticaretin gelişimi
The development of foreign trade between Africa and Turkey
- Tez No: 1016788
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında gelişen ekonomik ilişkiler, dış ticaret hacminde gözle görülür bir artışa yol açmıştır. Bu çalışma, Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki dış ticaret ilişkilerinin yapısını, zaman içindeki değişimini ve bu ilişkileri etkileyen temel dinamikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin Afrika'ya yönelik dış ticaret stratejileri, özellikle doğal kaynaklara erişim, pazar çeşitlendirmesi ve doğrudan yatırımlar çerçevesinde önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Çalışmada 2010–2025 dönemini kapsayan ticaret verileri kullanılarak Türkiye ileAfrika ülkeleri arasındaki ithalat ve ihracat hacimleri, öne çıkan ürün grupları ve sektörler analiz edilmiştir. Ayrıca serbest ticaret anlaşmalarının rolü, lojistik altyapının etkisi ve yatırım akımlarının ticaret üzerindeki katkısı ele alınmıştır. Bu doğrultuda hem nitel hem de nicel yöntemlerle desteklenen zaman serisi analizleri yapılmış ve gelecekteki ticaret eğilimlerine ilişkin öngörüler sunulmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin Afrika ile dış ticaretinde artan bir çeşitlilik ve derinleşme eğilimine işaret etmektedir. Özellikle inşaat, enerji, tarım makineleri ve hizmet sektörlerinde iş birliklerinin yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, lojistik kısıtlar, gümrük engelleri ve siyasi dalgalanmalar gibi zorlukların da ticaretin sürdürülebilirliği açısından kritik faktörler olduğu belirlenmiştir. Bu tez, hem politika yapıcılar hem de akademik çevreler için Türkiye-Afrika ekonomik ilişkilerine dair stratejik değerlendirmeler sunmakta ve gelişen pazarlar ile yükselen ekonomiler arasındaki ticari etkileşimleri daha kapsamlı anlamaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, economic relations between Turkey and African countries have significantly expanded, resulting in a noticeable increase in foreign trade volume. This study aimsto examine the structure, evolution, and main dynamics shaping the foreign trade relations between Turkey and the African continent. Turkey's trade strategy toward Africa has undergone a substantial transformation, particularly in terms of access to natural resources, market diversification, and foreign direct investments. The study analyzes trade volumes, export and import flows, leading product groups, and sectoral distributions between Turkey and African countries over the period 2010–2025. It also assesses the role of free trade agreements, the impact of logistical infrastructure, and the contribution of investment flows to bilateral trade. Using both qualitative and quantitative approaches— especially time series analysis—the study offers insights and forecasts regarding the future trajectory of Turkey-Africa trade. Findingsindicate a growing trend of diversification and deepening in Turkey'strade with Africa. Stronger collaboration has been observed in keysectorssuch as construction, energy, agricultural machinery, and services. However, the study also highlights critical challenges to sustainable trade relations, including logistical constraints, tariff barriers, and political fluctuations. This thesis provides strategic insights for policymakers and academics, contributing to a deeper understanding of trade interactions between emerging markets and developing economies.