YBCO tabanlı seramiklerde bor katkısının yapısal ve manyetik özellikler üzerine etkisi
Effect of boron doping on structural and magnetic properties in YBCO based ceramics
- Tez No: 1016789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA BÜYÜKAKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek sıcaklık süperiletken seramikler sınıfında değerlendirilen Y3-xBxBa5Cu8O18-y bileşiğinin farklı bor katkı oranlarına sahip numuneleri katı hal tepkime yöntemiyle sentezlenmiştir. Çalışma kapsamında her biri 6 gram olacak şekilde (x=0,000; 0,015; 0,030; 0,045; 0,060) değerlerinde 5 numune hazırlanmıştır. Isıl işlem basamaklarının malzeme üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı incelemek amacıyla x=0,000 (katkısız) ve x=0,060 (en yüksek katkılı) 2'şer gramlık numuneler hazırlanmış, DTA ve TGA ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Numunelerin karakterizasyonu amacıyla XRD, SEM/EDX ve manyetik levitasyon ölçümleri yapılmıştır. XRD analizleri sonucunda tüm numunelerde Y-358 fazına ait karakteristik pikler belirlenmiş ve ortorombik kristal yapının korunmuş olduğu gözlenmiştir. Negatif ortorombiklik değerleri, kristalin a ekseninin b ekseninden daha kısa olduğunu göstermiştir. SEM görüntülerinde katkı oranına bağlı olarak tane yapısı ve porozitede değişimler gözlenirken, EDX analizlerinde Y, Ba, Cu ve O elementleri belirlenmiş ve katkının yapıya dahil olduğu tespit edilmiştir. Manyetik levitasyon ölçümlerinde katkı oranına bağlı olarak levitasyon kuvvetlerinde değişimler gözlenmiş ve yaklaşma–uzaklaşma eğrileri arasında belirgin farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, samples of the compound Y3-xBxBa5Cu8O18-y, classified as a high-temperature superconducting ceramic, were synthesized by the solid-state reaction method at different boron-doping levels. Within the scope of the study, five different samples were prepared, each weighing 6 g, with (x=0,000; 0,015; 0,030; 0,045; 0,060). To investigate the effects of thermal treatment steps on the material in more detail, 2-gram samples were prepared with x=0,000 (undoped) and x=0.060 (most doped) content, and DTA and TGA measurements were performed. XRD, SEM/EDX, and magnetic levitation measurements were carried out to characterize the samples. XRD analyses revealed characteristic peaks of the Y-358 phase in all samples, and the orthorhombic crystal structure was observed to be preserved. Negative orthorhombicity values indicated that the a-axis of the crystal was shorter than the b-axis. SEM images showed changes in grain structure and porosity as a function of the doping ratio, while EDX analyses identified the elements Y, Ba, Cu, and O, confirming the incorporation of the dopant into the structure. In magnetic levitation measurements, the levitation force varied with doping ratio, and significant differences were observed between the approach and withdrawal curves.