Özel yetenekli ve tipik gelişim gösteren ergenlerin resimlerine yansıyan bağlanma durumları ile zorbalık mağduru çocuklara empatik yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of attachment situations reflected in the pictures of gifted and typically developing adolescents and their empathic approaches to children victims of bullying
- Tez No: 1016793
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, özel yetenekli ve tipik gelişen ergenlerin resimlerine yansıyan bağlanma durumları ile zorbalığa uğrayan çocuğa yönelik empatik yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma grubu, 5. sınıfa devam eden 11-12 yaşındaki özel yetenekli ve tipik gelişen 70 ergenden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği”,“Kuş Yuvası Çizim Testi”,“Kuş Yuvası Çizimi Değerlendirme Ölçeği”ve“Akran Zorbalığına Uğrayan Kurbana Karşı Empati Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı incelenmiş ve kişisel bilgilerin frekans ve yüzdeleri, ölçek puanlarının ortalamaları alınarak betimsel analiz sonuçları verilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle analizlerde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Üstün yeteneklilik ve tipik gelişim gösterme ile cinsiyet ve anne- v baba yaşı değişkenlerinin ortak etkisinin belirlenmesinde iki yönlü ANOVA kullanılmıştır. Ölçek puanları arası ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Ebeveyne güvenli bağlanmanın empati düzeyini yordayıp yordamadığının incelenmesinde basit regresyon analizi, kişisel değişkenlerin empati düzeyini yordayıp yordamadığının incelenmesinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak; üstün yeteneklilik, cinsiyet ve anne-baba yaşı değişkenlerinin ergenlerin güvenli bağlanmaları ve akran zorbalığına uğrayan kurbana karşı empati düzeylerinde anlamlı farklılık oluşturmadığı, demografik değişkenlerin ergenlerin akran zorbalığına uğrayan kurbana karşı empati düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı belirlenmiştir. Ergenlerin genel olarak güvenli bağlanma düzeyine sahip oldukları, ebeveynlerine güvenli bağlanma düzeyleri arttıkça akran zorbalığına uğrayan kurbana karşı empati düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir. Ebeveynle güvenli bağlanmanın empati düzeyinin manidar bir yordayıcısı olduğu ve ergenlerin güvenli bağlanma geliştirmiş olmasınınakran zorbalığına uğrayan kurbana karşı empati düzeylerinin yaklaşık %10'unu açıkladığı saptanmıştır. Ergenlerin ebeveynlerine güvenli bağlanmalarının akran zorbalığı mağduruna empatik yaklaşmasında etkili olabileceğinden hareketle konuyla ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, comparatively examined the attachment styles reflected in the drawings of gifted and typically developing adolescents and their empathetic approaches towards bullied children. The study group consisted of 70 gifted and typically developing adolescents aged 11-12 years old attending the 5th grade. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Kerns Secure Attachment Scale,”the“Bird's Nest Drawing Test,”the“Bird's Nest Drawing Rating Scale,”and the“Empathy Scale Towards Victims of Peer Bullying.”The normality distribution of the data was examined, and descriptive analysis results were presented by taking the frequencies and percentages of personal information and the averages of scale scores. Since the data showed a normal distribution, parametric tests were used in the analyses. A two-way ANOVA was used to determine the combined effect of vii giftedness, typical development, gender, and parental age variables. Pearson correlation coefficient was used to determine the relationship between scale scores. Simple regression analysis was used to examine whether secure attachment to parents predicted empathy levels, and multiple regression analysis was used to examine whether personal variables predicted empathy levels. As a result, it was determined that giftedness, gender, and parental age variables did not create significant differences in adolescents' secure attachment and empathy levels towards victims of peer bullying, and that demographic variables were not significant predictors of adolescents' empathy levels towards victims of peer bullying. It was determined that adolescents generally have a secure attachment level, and that as their secure attachment levels to their parents increased, their empathy levels towards victims of peer bullying also increased. It was found that secure attachment to parents is a significant predictor of empathy levels, and that adolescents' development of secure attachment explains approximately 10% of their empathy levels towards victims of peer bullying. Based on the premise that secure attachment between adolescents and their parents can influence their ability to approach victims of peer bullying empathetically, recommendations have been developed regarding this issue.