Özel yetenekli çocuklar ve normal gelişim gösteren çocukların mükemmeliyetçilik ile akran ilişki düzeylerinin incelenmesi
Investigation of perfectionism and peer relationship levels of gifted and normally developed children
- Tez No: 753473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı özel yetenekli çocuklar ile normal gelişim gösteren çocukların mükemmeliyetçilik ile akran ilişki düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelemesi ve mükemmeliyetçilik düzeyleri ile akran ilişkileri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların 5, 6, 7, 8. sınıflarında öğrenim gören BİLSEM öğrencileri ile normal gelişim gösteren çocuklar oluşturmuştur. Araştırmaya tipik durum örnekleme yöntemi ile seçilen normal gelişim gösteren çocuklar (n=220) ve özel yetenekli çocuklar (n=133) olmak üzere toplam 353 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ile“Akran ilişkileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler t- testi, Mann Whitney U testi, İki Yönlü Varyans Analizi (iki yönlü ANOVA), Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon Katsayısı testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda özel yetenekli çocuklar ile normal gelişim gösteren çocukların mükemmeliyetçilik davranışlarının benzerlik gösterdiği, akran ilişkilerinde ise sadece kendini açma alt boyutunda özel yetenekli çocukların yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Özel yetenekli 6. ve 7. sınıf çocukların kendine yönelik mükemmeliyetçilik puanlarının normal gelişim gösteren çocuklardan, normal gelişim gösteren 5. ve 8. sınıf çocukların kendine yönelik mükemmeliyetçilik puanlarının ise özel yetenekli çocuklardan yüksek olduğu, görülmektedir. Tek çocuk olan ve bir kardeşi olan özel yetenekli çocukların kendini açma boyutundan aldıkları puanların, tek çocuk olan ve bir kardeşi olan normal gelişim gösteren çocuklardan, anne baba tutumunu otoriter ve mükemmeliyetçi algılayan normal gelişim gösteren çocukların ise sadakat boyutundan aldıkları puanların özel yetenekli çocuklardan yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, özel yetenekli çocuklarda mükemmeliyetçilik ile akran ilişkileri arasında negatif ya da pozitif yönlü bir bulguya rastlanmazken normal gelişim gösteren çocukların sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik davranışları ile akran ilişkileri sadakat boyutu puanları arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perfectionism and peer relationship levels of gifted and normally developing children in terms of various variables and to determine the relationship between perfectionism levels and peer relationships. The universe of the research consisted of BİLSEM students studying in the 5th, 6th, 7th, 8th grades of the schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Ankara and children with normal development. A total of 353 children, including normally developing children (n=220) and gifted children (n=133), selected by the typical case sampling method, were included in the study. Research data were collected with the“Personal Information Form”,“Child and Adolescent Perfectionism Scale”and“Peer Relationship Scale”. Unrelated samples t-test, Mann Whitney U test, Two-Way Analysis of Variance (two-way ANOVA), Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation Coefficient test were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that the perfectionism behaviors of gifted children and children with normal development were similar, and in peer relations, only gifted children got high scores in the sub-dimension of self-disclosure. It is seen that the self-directed perfectionism scores of the gifted 6th and 7th grade children are higher than those of the children with normal development, and the self-directed perfectionism scores of the 5th and 8th grade children with normal development are higher than the gifted children. It was found that the scores of special gifted children, who are single children and have a sibling, in the self-disclosure dimension, whose perfectionism scores are higher than those of normally developing children, are higher than those of normally developing children who are an only child and have a sibling, and children with normal development who perceive parental attitudes as authoritarian and perfectionist. It was found that the scores they got from the dimension were higher than the gifted children. In addition, while no negative or positive finding was found between perfectionism and peer relations in gifted children, a positive correlation was found between socially based perfectionism behaviors and peer relations trustiness dimension scores of children with normal development.