Meslek aşkı, mesleki adanmışlık ve iş tatmini arasındaki ilişkide işin anlamlılığının aracı rolünün incelenmesi
Exploring the mediating role of job meani̇ngfulness in the relationship between professional passion, occupati̇onal commi̇tment, and job satisfaction
  1. Tez No: 1016796
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI OĞUZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKE HİLAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin meslek aşkı düzeylerinin iş tatmini ve mesleki adanmışlık üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkilerde işin anlamlılığının aracı rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup çalışma grubunu Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, meslek aşkı, işin anlamlılığı, iş tatmini ve mesleki adanmışlık değişkenlerini ölçmeye yönelik geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi kapsamında analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin meslek aşkı düzeylerinin hem iş tatmini hem de mesleki adanmışlık üzerinde doğrudan ve anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca işin anlamlılığının, meslek aşkı ile iş tatmini ve mesleki adanmışlık arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Kurulan araştırma modelinin istatistiksel açıdan kabul edilebilir ve iyi uyum düzeyi sergilediği tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin mesleklerine duydukları sevgi ve tutkuyu güçlendiren unsurların, işlerini daha anlamlı algılamalarına katkı sağladığını; bunun da iş tatmini ve mesleki adanmışlık düzeylerini artırdığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırma, eğitim örgütlerinde öğretmenlerin meslek aşkını ve işin anlamlılığını destekleyici uygulamaların önemine dikkat çekmekte ve yöneticilere, politika yapıcılara ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of teachers' work passion on job satisfaction and professional commitment, and to determine the mediating role of meaningful work in these relationships. The research was designed using a correlational survey model, and the study group consisted of teachers working in public schools affiliated with the Ministry of National Education. Data were collected using validated and reliable measurement instruments assessing work passion, meaningful work, job satisfaction, and professional commitment. The obtained data were analyzed through structural equation modeling. The findings revealed that teachers' levels of work passion have direct and significant effects on both job satisfaction and professional commitment. In addition, meaningful work was found to play a partial mediating role in the relationship between work passion and job satisfaction, as well as between work passion and professional commitment. The results also indicated that the proposed research model demonstrated an acceptable and good level of statistical fit. The findings of the study suggest that factors enhancing teachers' passion for their profession contribute to perceiving their work as more meaningful, which in turn increases their levels of job satisfaction and professional commitment. In this context, the study emphasizes the importance of organizational practices that support work passion and meaningful work in educational settings and offers practical implications for school administrators, policymakers, and future researchers.