İşletmelerin yeniden yapılanma (reengineering) faaliyetlerinde bilgi teknolojilerinin kullanılması ve MİTAŞ T.A.Ş.'de bir uygulama
The Use of information technologies in companies business process reenginieering efforts and an application MITAS T.A.S.
- Tez No: 101685
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ İŞLETMELERİN YENİDEN YAPILANMA (REENGINEERING) FAALİYETLERİNDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANILMASI VE MİTAŞ T.A.Ş.'DE BİR UYGULAMA Ahmet Emre DEMİRCİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman : Prof. Dr. İnan ÖZALP İş dünyasında son derece sert değişim rüzgarları esmektedir. Bu değişim rüzgarı küçük, büyük tüm işletmeler etkisi altına almaktadır. Günümüz rekabet koşullarında işletmeler iki seçenek ile karşı karşıya kalmış durumdadırlar : Değişmek veya yok olmak. Oldukça sert olan değişim rüzgarlarına ayak uydurmanın bir yolu da işletmenin yeniden yapılanmasından geçmektedir. Rekabet üstünlüğü ve pazar liderliği elde etmek isteyen işletmeler, kritik iş süreçlerini yeniden gözden geçirmeli, işletme faaliyetlerine değer katmayan süreçleri ortadan kaldırmalı, yeterince verimli olmayan süreçleri ise yeni bir sayfa açarak, en yüksek değeri yaratacak şekilde yeniden ele almalıdır. İşletmenin tüm bu yeniden yapılanma faaliyetleri içerisinde bilgi teknolojileri bir katalizör görevi görecektir. İşletmeler, varolan iş süreçlerinin analiz edilmesinde, bu süreçlerinin işletmeye değer katacak şekilde yeniden yapılandırılmasında bilgi teknolojilerinden geniş bir şekilde yararlanmaktadırlar. Yeniden yapılanma çalışmaları içerisinde bilgi teknolojilerinin doğru bir şekilde kullanılması, işletmeye çalışmalarında hız ve etkinlik kazandıracaktır. Ancak yeniden yapılanmanın bilgi teknolojileri yatırımından ibaret olmadığı, bilgi teknolojilerinin yalnızca bir katalizör olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE USE OF INFORMATION TECHNOLOGIES IN COMPANIES' BUSINESS PROCESS REENGINEERTNG EFFORTS AND AN APPLICATION IN MTTAS T.A.Ş. Ahmet Emre DEMİRCİ Business Administration Department Anadolu University, Institute of Social Sciences, September 2001 Advisor : Prof. Dr. İnan ÖZALP Rough winds are blowing in the business world. This wind of change is influencing all sort of companies no matter big or small. In today's competitive business conditions, companies face two options: To changeor to. collapse. To reengineer the strategic business processes is an option for the businesses engaged in overcoming rough winds of change. The companies which are running for gaining competitive advantage and market leadership should reconsider critical business processes. Business processes that are not adding value to business operations must be obliterated. The rest must be reengineered to create maximum value for customers and business operations. The effective use of information technologies will catalyse the business process reengineering efforts of the companies. Companies running BPR projects, are using information technologies to analyse their existing processes and to reengineer these processes to transform them into value-adding ones. The appropriate use of information technologies will enhance the speed and the effectiveness of BPR efforts. But it must never be forgotten that BPR efforts are not just about delivering IT solutions. Companies should consider IT as a powerful enabler of business process change.