Gebelikte yaşam doyumu ölçeği geliştirilmesi
Development of a scale for life satisfaction during pregnancy
  1. Tez No: 1016852
  2. Yazar: SÜMEYRA EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK BALÇIK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelik, kadının yaşamında önemli biyopsikososyal değişimlere neden olan bir süreçtir. Bu değişimler, gebenin yaşama dair öznel değerlendirmesini etkileyebilmektedir. Bu çalışma, gebelikte yaşam doyumunu ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, 01 Eylül – 31 Aralık 2025 tarihleri arasında Sakarya iline bağlı kura yöntemi ile rastgele seçilen ilçelerdeki Aile Sağlığı Merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. n=260 (hedeflenen), n=402 (ulaşılan), n=20 (dışlanan), n=382 (analiz edilen). Ölçek geliştirme sürecinde literatür taraması, madde havuzu oluşturulması, uzman görüşü, kapsam geçerliliği analizi ve pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Yapı geçerliliğini belirlemek amacıyla Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. Güvenilirlik analizleri kapsamında iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. BULGULAR: Başlangıçta 26 maddelik ölçek, yapılan analizler sonucunda 14 madde ve dört faktörden oluşmuştur: Psikolojik İyi Oluş, Fiziksel Yüklenme, Negatif Duygulanım ve Algılanan Destek. Madde–toplam puan korelasyonları=0,171- 0,617), Kaiser–Meyer–Olkin(KMO) testi=0,810 bulunmuştur. AFA sonuçları, ölçeğin dört faktörlü yapısının desteklemektedir. DFA sonuçları model uyum indeksleri kabul edilebilir düzeydedir. Ölçeğin genel Cronbach's Alpha katsayısı 0,806, ölçeğin toplam açıklanan varyans oranı %62,045, bütün faktör yükleri 0,30'un üzerinde (0,42-0,82)'dir. Tepki yanlılığı (p<0,05) yoktur. CR>0,7 ve CR>AVE olduğundan yakınsak ve ıraksak geçerlilik sağlanmıştır. SONUÇ: Geliştirilen Gebelikte Yaşam Doyumu Ölçeği, gebelik döneminin biyopsikososyal çok boyutlu yapısını dikkate alan, geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Pregnancy is a biopsychosocial process that brings about significant changes in a woman's life. Physical and psychological changes throughout pregnancy can influence a pregnant woman's subjective assessment of her life. However, the literature indicates that there is a limited number of valid and reliable measurement tools that comprehensively assess pregnancy-specific life satisfaction. This study was conducted to develop a valid and reliable scale for measuring life satisfaction during pregnancy. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted between September 1 and December 31, 2025, at Family Health Centers in districts randomly selected via a lottery method within the province of Sakarya. n=260 (targeted), n=402 (reached), n=20 (excluded), n=382 (analyzed). During the scale development process, a literature review was conducted to create an item pool, content validity was assessed through expert opinion, and a pilot study was conducted. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were applied to determine construct validity. As part of the reliability analyses, the internal consistency coefficient was calculated. FINDINGS: The initial 26-item scale was reduced to 14 items and four factors following the analyses: Psychological Well-Being, Physical Strain, Negative Affect, and Perceived Support. Item–total score correlations ranged from 0.171 to 0.617, and the Kaiser–Meyer–Olkin(KMO) test yielded a value of 0.810. The results of the confirmatory factor analysis (CFA) conducted in the final stage indicate that the scale exhibits a clear and coherent four-factor structure. Confirmatory factor analysis indicated that the model fit indices were at an acceptable level. The scale's overall Cronbach's Alpha coefficient was 0.806, the total explained variance ratio was 62.045%, and all factor loadings were above 0.30 (ranging from 0.42 to 0.82). There is no response bias (p<0.05). Convergent and divergent validity have been established since CR>0.7 and CR>AVE. CONCLUSION: The developed Pregnancy Life Satisfaction Scale is a valid and reliable measurement tool that takes into account the multidimensional biopsychosocial structure of the pregnancy period.