Mantar yönetiminin çalışan performansına etkisinde iş yeri yalnızlığının aracı rolü
Mediator role of workplace loneliness in the effect of mushroom management on employee performance
  1. Tez No: 874995
  2. Yazar: BÜŞRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY EKİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, mantar yönetiminin çalışan performansı üzerindeki etkisinde işyeri yalnızlığının aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini, Elazığ ve Tunceli ilinde bulunan Fırat ve Munzur Üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlileri oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılarak 212 anket toplanmış, 2 anket veri eksikliği nedeniyle kapsam dışı bırakılmış ve 210 anket kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmada 19 soruluk mantar yönetim ölçeği, 4 soruluk çalışan performans ölçeği ve 16 soruluk yalnızlık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.00 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre mantar yönetimi yaklaşımı ile çalışan performansı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin olduğu, mantar yönetim yaklaşımı ile işyeri yalnızlığı arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu, işyeri yalnızlığı ile çalışan performansı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin olduğu ve son olarak mantar yönetiminin çalışan performansı üzerindeki etkisinde işyeri yalnızlığının aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of workplace loneliness in mushroom management on employee performance. The population of the research consists of research assistants working at Fırat and Munzur universities in Elazığ and Tunceli provinces. In the research, 212 surveys were collected using the survey technique as a data collection tool, 2 surveys were excluded due to lack of data and analysis was carried out using 210 surveys. A 19-question mushroom management scale, a 4-question employee performance scale and a 16-question loneliness scale were used in the research. SPSS 26.00 program were used to analyze the data. According to the results, there is a significant and negative relationship between the mushroom management approach and employee performance, a significant and positive relationship between the mushroom management approach and workplace loneliness, a significant and negative relationship between workplace loneliness and employee performance, and finally It has been determined that workplace loneliness has a mediating role in the effect of mushroom management on employee performance.