Elektronik ticaretin ekonomik ve sosyal etkileri
Economical and social impacts of electronic commerce
- Tez No: 110457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma genel olarak bilgi teknolojisinin gelişimi ile ortaya çıkan elektronik ticaretin ekonomik ve sosyal etkilerini incelemektedir. Küresel ticarette yeni bir alan olan elektronik ticaret esas olarak internet teknolojisine dayalı olarak gerçekleşmekte, ülkelerin ekonomilerini ve sosyal yapılarını derinden etkilemektedir. Elektronik ticaret ile birlikte ülke ekonomilerinde yeni meslekler, yeni vasıflar ortaya çıkarken pek çokları da geçersiz hale gelmektedir. Elektronik ticaret esas olarak gelişmiş ülkeler arasında cereyan etmektedir. Gerekli altyapı ve yatırımların yetersiz olması nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin payları azdır. Küresel boyutta elektronik ticaretin oldukça büyük potansiyelleri mevcuttur. Bu potansiyellerin gerçekleştirilebilmesi için küresel ilke ve normlar geliştirilmelidir. ABSTRACT İn general, this study analyzes the economic and social impacts of electronic commerce that appeared with the development of Information Technologies. Electronic commerce, a new field in global commerce, is primarily based on Internet technology and it deeply effects the economic arid social structures of countries. While new businesses and new skills develop with electronic commerce in the economies, a lot of them are made invalid.... Electronic commerce basically takes place between developed countries. Because of insufficient infrastructure and investments, the portion of the developing countries is less. In global dimension, there exists rather big potentials of electronic commerce. For these potentials to be realized, global principles and norms must be improved.
Özet (Çeviri)