E-ticaretin ekonomik etkileri ve gelişme imkânları: Burkina-Faso ve Türkiye karşılaştırması
The economic impacts of e-commerce and development possibilties: Comparison of Burkina Faso and Turkey
- Tez No: 382179
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde yeni teknolojilerin bilgi ve iletişim aracılığıyla yayılmasıyla; Paris'ten Tokyo'ya, New York'tan Luanda'ya, İstanbul'dan Ouagadougou'ya mesafeler dikkat çekici bir biçimde kısalmış; dünya adeta küçük bir köy haline gelmiştir. İnternet vasıtasıyla bilgi sadece bir tık kadar uzakta olmakla beraber en büyük değişimlerden biri de e-ticaret olarak 'da bilinen ticari işlemlerin internet üzerinde tamamlanabilmesidir. Günümüzde, bu yeni ticaret yolunun maliyeti azaltma ve zaman kaybını azaltma konusunda etkili olduğunda herkes hemfikirdir. Gelişmiş ülkelerin bazıları bu yeni ticaret yönteminden on yıllardır yararlanmalarına rağmen; diğer bazı ülkeler yeni teknolojilere adapte olmak konusunda sıkıntı çekmekte ve sonuç olarak uluslararası alanda yarıştan uzakta kalmaktadırlar.Bu tez, Burkina Faso ve Türkiye'yi karşılaştırmalı olarak ele almayı amaçlamaktadır. Bu ülkelerde; özellikle elektronik ticarete adaptasyon konusunda zorluk çeken bir ülke olarak, Burkina Faso'nun karşılaştığı problemleri tespit ederek yaklaşmakta ve elektronik ticaret alanında başarılı model olarak Türkiye'yi ele alarak bu yolda bazı değerli öneriler üretilmesi amaçlanmıştır.Bu tez; kesin sonuçlu, resmi yada özel çalışmalar, araştırmalar ve anketleri ele alarak Burkina Faso gibi gelişmekte olan bir ülkede elektronik ticarete uyum sağlama konusunda karşılaşılan problemleri aydınlatmakta ve aynı zamanda çağımızın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olarak Türkiye'nin başarısının altını çizmektedir. Anahtar Kelimeler : E-ticaret, Maliyet Azaltması, Yeni Teknolojiler
Özet (Çeviri)
Today, through the information and communication new technologies (ICT), the distance between Paris to Tokyo, New York to Luanda and İstanbul to Ouagadougou is significantly reduced; transforming the world into a small village. Indeed via the internet, information are reachable almost instantly base on a simple click and one of the main transformation of new technologies is the business transactions completed on internet and known as e-commerce. Nowadays all agree that the new way of trading is efficient when it comes to cost reduction and gaining time. However if some developed and emerging countries have been benefiting from this new type of business for more than a decade , some other countries are very limited in integrating new technologies and therefore remain less competitive internationally. This thesis attempts to discuss a comparative study between Burkina Faso and Turkey by identifying the main barriers of e-commerce adoption in developing countries and particularly in Burkina-Faso that still have many challenges to overcome in that domain; and further make some valuable suggestions base on the successful model of Turkey in e-commerce adoption.Base on accurate governmental and privates organizations studies, researches and surveys the thesis brings some light on the difficulties of adopting e-commerce in Burkina-Faso that is a developing country and also highlights the success of Turkey that is one of the fastest growing countries of our century. Key Words : E-commerce, Cost Reduction, New Technologies