Aydın ili mezbahalarında E. coli O157: H77 ve Listeria monocytogenes varlığının araştırılması
The presence of Escherichia coli O157: H7 and Listeria monocytogenes in beef slaughterhouses in Aydin province
  1. Tez No: 267135
  2. Yazar: CEMALETTİN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Escherichia coli O157:H7 ve Listeria monocytogenes halk sağlığı için önem taşıyan gıda kaynaklı patojen mikroorganizmalardır. Bu çalışmanın amacı, Aydın ilindeki sığır mezbahalarındaki kontrol noktalarında ve bu mezbahalarda kesilen sığırların karkaslarında E. coli O157:H7 ve L. monocytogenes mikroorganizmalarının varlığını araştırmak olmuştur. Bu çalışma için üç mezbahadaki çevreden, kesim araç ve gereçlerinden ve kesim çalışanlarından 15 günlük dönemlerde 4 kez olmak üzere toplam 348 svap örneği alınmıştır. Alınan örnekler E. coli O157:H7 ve L. monocytogenes varlığı yönünden laboratuarda izolasyon ve identifikasyon işlemlerine tabi tutulmuştur.Bu çalışma sonucunda, Aydın ili mezbahalarından alınan çevre örneklerinde ilk kez E. coli O157:H7 (% 4.9) ve L. monocytogenes (% 3.7) izole edilmiştir. Sığır karkas yüzey örneklerinde E. coli O157:H7 veya L. monocytogenes tespit edilememiştir. Mezbahaların hayvan kabul yerleri, kesimhaneleri, kesim çalışanlarının elleri, karkas asma kancaları ve et taşıma vagonları dahil kesim araç ve gereçleri ve soğuk hava depolarından alınan örneklerdeki E. coli O157:H7 prevalanları sırasıyla % 41.67, 6.25, 5.50, 0.64 ve 0 olarak belirlenirken L. monocytogenes prevalansları yine sırasıyla % 33.34, 6.25, 1.28, 0 ve 0 olarak bulunmuştur.Bu çalışma sonuçları, Aydın ili mezbahalarında E. coli O157:H7 ve L. monocytogenes bakterilerinin bulunduğuna ve her iki patojen prevalanslarının mezbahaların hayvan kabul yerinden sığır karkaslarının sevkine kadar olan kesim sürecinde tedrici olarak azalarak sıfır düzeyine düştüğüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli O157:H7 and Listeria monocytogenes are important foodborne patogens for public health. The aim of this study was to search the presence of E. coli O157:H7 and L. monocytogenes microorganisms at the control points of the beef slaughterhouses and on the carcasses of the cattle slaughtered therein in Aydın province. For this study, three slaughterhouses were visited four times in 15-day periods and 348 swab samples in total were taken from their environment, equipment and employees. The samples taken were tested in the laboratory for the presence of E. coli O157:H7 and L. monocytogenes microorganisms.With this study, E. coli O157:H7 (4.6 %) and L. monocytogenes (3.4 %) were isolated for the first time from the environmental samples of slaughterhouses of Aydın province. E. coli O157:H7 or L. monocytogenes microorganisms were not detected in the samples taken from the surfaces of the beef carcasses. E. coli O157:H7 prevalances in the samples taken from the holding pens, slaughter halls, employees hands, equipment including carcass hangers and meat-carrying wagons, and chilling rooms of the slaughterhouses were found as 41.67, 6.25, 5.50, 0.64 and 0 %, respectively whereas L. monocytogenes prevalances were 33.34, 6.25, 1.28, 0 and 0 %, respectively as well.The results of this study indicates that E. coli O157:H7 and L. monocytogenes bacteria were present in the slaughterhouses of Aydın province and the prevalances of both patogens were gradually decreased to zero levels within the slaughtering process from the holding pens of the slaughterhouses through the dispatch of the beef carcasses.