Toplam kalitenin kooperatif işletmelerde uygulanabilirliği ve Çukobirlikte kavramsal bir araştırma
An Applicability of the total quality management on the cooperative enterprises and the conceptual investigation on the Çukobirlik
  1. Tez No: 101695
  2. Yazar: SONGÜL AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TOPLAM KALİTENİN KOOPERATİF İŞLETMELERİNDE UYGULANABİLİRLİĞİ VE ÇUKOBİRLİK'TE KAVRAMSAL BİR ARAŞTIRMA Songül AKIN İŞLETME/KOOPERATİFÇİLİK ANABİLİM DALI Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat 2001 Danışman: Prof. Dr. Yılmaz ÜRPER Günümüzde teknoloji ve iletişim alanlarında yaşanan hızlı gelişmeler, işletmelerin rekabet koşullarını giderek zorlaştırmış, buna bağlı olarak işletmeler yönetim tarzlarında, örgüt kültürlerinde ve yapılanmalarında değişikliğe giderek sıfır hata ve en yüksek kaliteyi öngören Toplam Kalite Yönetimine geçişi benimsemişlerdir. Bir çok sektörde uygulanan Toplam Kalite Yönetiminin ilke ve yöntemleri ile kooperatif işletmelerinin ilke ve yöntemleri bir çok paralellik taşımasına rağmen, yapılan araştırmalarda Toplam Kalite Yönetiminin kooperatif işletmelerinde uygulanmadığı bilinmektedir. Kooperatif işletmelerinin faaliyet alanlarının çeşitliliği ve dünyadaki kooperatif ortaklığının sayısal büyüklüğü göz önüne alındığında Toplam Kalite Yönetiminin kooperatif işletmelerinde uygulanmaması büyük bir eksiklik olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmada Toplam Kalite Yönetiminin felsefesi ile kooperatif işletmelerinin ilke ve değerleri arasındaki paralellikler verilmiş, kooperatiflerdeIll uygulanabilirliği açısından alan çalışması olarak tarım satış kooperatiflerinden“Çukobirlik”üzerinde mevcut örgüt kültürünün toplam kaliteye uygunluğu araştırılmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir. Toplam kalite Yönetiminin Çukobirlik'te uygulanması durumunda; mevcut örgüt kültüründe bazı yetersizlikler bulunmasıyla birlikte genel anlamda Toplam Kaliteye geçişte olumlu bir zeminin varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The recent rapid developments in technology and communication areas had gradually made competition provisions of business enterprises difficult, therefore business enterprises had appropriated Total Quality Management that projects maximum quality and minimum error by making changes in their constitution and organization culture. In spite of the fundamentals and methods of co-operative enterprises and total quality management that applied in a lot of sector has parallelism, it is known by the research that total quality management hasn't been applied in co-operative enterprises. This appears as a big lack considering the variety of activity areas of co-operative enterprises and the largeness of the corporation of co-operatives in world. In this study; the parallelism between the fundamentals and methods of co operative enterprises and the philosophy of total quality management is given,“Çukobirlik”(a agriculture sale co-operative) is chosen as a study field for feasibility, suitability of existing organization culture of“Çukobirlik”to total quality it is investigated and suggestions according to results are presented. In general sense, by putting into practice of total quality management in“Çukobirlik”; beneficial basis is determined in transition to total quality although there are some inadequacy existing organization culture.