İlköğretim okulu yöneticilerinin ekip liderliği özellikleri ve iletişim becerilerine dayalı çatışma eğilimleri
The Team leadership properties and conflict tendencies based on communication skills of elementary education
  1. Tez No: 101696
  2. Yazar: NURİ NAMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İLKÖĞRETİM OKUL YÖNETİCİLERİNİN EKİP LİDERLİĞİ DÜZEYLERİ VE ÇATIŞMA EĞİLİMLERİ Nuri NAMLU Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Temmuz 2001 Danışman: Doç. Dr. Esmahan AĞAOĞLU Eğitim sistemi kendini çevreleyen toplumsal, politik, ekonomik sistemlerle sürekli etkileşim içindedir. Bu sistemlerdeki değişme ve gelişmeler eğitim sistem ve kuramlarım etkileyerek onlara ilişkin beklentilerin artmasına ve çeşitlenmesine neden olmaktadır. Bu beklentilerin karşılanması nitelikli lider yöneticileri gerektirmektedir Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okul yöneticilerinin ekip liderliği düzeyleri ve çatışma eğilimlerini belirlemektir. Araştırmada veriler, 2000-2001 öğretim yılı bahar döneminde Eskişehir il Merkezinde bulunan 83 ilköğretim okulunda görev yapan 62 müdür ve 98 müdür yardımcısı olmak üzere toplam 160 yöneticiden elde edilmiştir. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, bu araştırma için geliştirilen“Ekip Liderliği ölçeği”ile Dökmen tarafından geliştirilen“Çatışma Eğilimi ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. iiAraştırmanın amacına dönük soruları yanıtlamak üzere toplanan verilerin çözümlenmesinde, frekans ve yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar arası“t”testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testinden yararlanılmıştır. İstatistiksel çözümlemelerde“SPSS 7.0 for Windows”paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, okul yöneticilerinin liderlik düzeylerinin ortalaması ortanın üstü bir seviyede bulunmuştur. Okul yöneticilerinin liderlik düzeyleri ve çatışma eğilimleri yaşlarına, hizmet sürelerine ve mezun oldukları öğretim kurumuna göre bir farklılık göstermemiştir. Buna karşın hizmetiçi eğitim alma durumlarına göre liderlik ve çatışma eğilimleri hizmetiçi eğitim alan yöneticinin lehine anlamlı bir farklılık göstermiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OF MASTER THESIS THE TEAM LEADERSHIP PROPERTIES AND CONFLICT TENDENCIES BASED ON COMMUNICATION SKILLS OF ELEMENTARY EDUCATION SCHOOL ADMINISTRATORS Nuri Namlu Division of Educational Sciences (Educational Administration, Supervision, Planification and Economic) Institute of educational Sciences, July 2001 Advisor: Doç. Dr. Esmahan Ağaoğlu System of education is in continual interaction with social, political and economical systems that surround it. The changes and development in that systems affect theories and system of education, thus resulting in growing and increase in variety of expectations related with them. The aid of this investigation to determine team leadership properties and conflict tendencies based on communication skills of elementary education school administrators. The investigation datas are get in spring semester of 2000-2001 educational year from 160 administrators that are 62 directors and 98 director assistants found on duty in 83 ivelementary schools found in center of province of Eskişehir. Investigation datas were collected by using personal information form, 'Team Leadership Scale' that was developed for the investigation and 'Conflict Tendency Scale' developed by Dökmen. Frequency and percent, arithmetic mean, standard deviation, 't' test for independent groups, one-sided variance analysis (ANOVA) and Tukey HSD test were used in solving of data collected from answers of investigation aided questions. 'SPSS 7.0 for Windows' packet program was used in statistical analyses. At the end of investigation of the average of leadership levels of school administrators was found above midpoint. The leadership levels and conflict tendencies of school administrators did not show difference according to their educational age, duty period, and education organizations they graduated from. Against that, according to position of getting inservice training, leadership and conflict tendencies showed significant differences in favor of administrators that had inservice training.