Dijital Göçmen ve Dijital Yerlilerin Haber Alma Alışkanlıklarının Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı Çerçevesinde İncelenmesi: Azerbaycan Örneği
Examining the News Consumption of Digital Natives and Digital İmmigrants Within the Framework of the Uses and Gratifications Theory: The Case of Azerbaijan
- Tez No: 1016984
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ERZURUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
Özet
Yeni teknolojik gelişmelerin medyaya entegrasyonu, yalnızca medya araçlarının işleyişini etkilemekle kalmamış, aynı zamanda izleyicilerin haber alma davranışlarını da köklü bir biçimde değiştirmiştir. İzleyici, bu yeni teknolojik düzende haberin yalnızca bir seyircisi olmakla kalmayıp, eş zamanlı olarak haberin üreticisi haline de gelmektedir. Bu durum, izleyiciyi“aktif”bir konumda değerlendiren Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı`nın temel amaçlarıyla örtüşmektedir. İzleyicilerin haber alma alışkanlıklarını Azerbaycan örneğinde ve Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı çerçevesinde incelemeyi hedefleyen bu doktora tezinde, dijital yerliler ile dijital göçmenlerin haber alma davranışları karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaktadır. Karma araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırmada; dijital nesillerin haber tüketim alışkanlıkları, medya tercihleri ile yeni medyadan ve geleneksel medyadan haber alma motivasyonları karşılaştırmalı bir biçimde analiz edilmektedir. Araştırmanın nitel boyutunda, anket uygulaması öncesinde Azerbaycan'daki medya uzmanlarıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma yönteminin nicel boyutunda ise dijital yerlilerin ve dijital göçmenlerin neredeyse eşit yüzdede dağıldığı 450 kişi ile anket çalışması yürütülmüştür. Anketlerden elde edilen veriler PSPP programına aktarılarak; t-Testi, ANOVA ve Ki-Kare testlerine tabi tutulmuştur. Bu doktora tezinin sonucunda, dijital yerlilerin ve dijital göçmenlerin haber alma alışkanlıklarında ve motivasyonlarında anlamlı farklılıkların olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The integration of new technological developments into the media has not only impacted the operation of media tools but has also fundamentally transformed the news consumption behaviors of audiences. In this new technological order, the audience is no longer a mere spectator of the news but simultaneously becomes its producer. This situation aligns with the core objectives of the Uses and Gratifications Theory, which evaluates the audience in an“active”position compared to previous approaches. This doctoral dissertation, aiming to investigate the news consumption habits of audiences within the framework of the Uses and Gratifications Theory in the context of Azerbaijan, examines the news-seeking behaviors of digital natives and digital immigrants. In this study, where a mixed-method research approach is adopted; news consumption habits, media preferences, and motivations for obtaining news from new media and traditional media of digital generations are analyzed comparatively. In the qualitative phase of the research, semi-structured in-depth interviews were conducted with media experts in Azerbaijan prior to the survey administration. In the quantitative phase, a survey was carried out with 450 participants, where digital natives and digital immigrants were distributed almost equally. The data obtained from the surveys were transferred to the PSPP software and subjected to t-test, ANOVA, and Chi-square tests. As a result of this doctoral dissertation, it has been revealed that there are significant differences in the news consumption habits and motivations of digital natives and digital immigrants.