Pirinç çeltiği takviyeli polivinil klorür matrisli kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of polyvinyl chloride matrix composites reinforced with rice husk
  1. Tez No: 1016999
  2. Yazar: SALİH DURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP EREN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda polimer matrisli malzemelerin performansını artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla doğal ve ekonomik dolgu malzemelerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle tarımsal atık niteliği taşıyan lignoselülozik malzemeler, çevresel sürdürülebilirlik sağlamaları ve düşük maliyetli olmaları nedeniyle polimer kompozit üretiminde önemli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında PVC (polivinil klorür) matrisli kompozitlerde pirinç çeltiği dolgusunun kullanılabilirliği araştırılmıştır. Saf PVC ile farklı oranlarda (%5, %10, %15 ve %20) pirinç çeltiği takviyesi içeren kompozit numuneler sıcak presleme ile üretilmiş ve elde edilen numunelerin mekanik, tribolojik ve termal özellikleri deneysel çalışmalar ile incelenmiştir. Yapılan üç nokta eğme testleri sonucunda pirinç çeltiği takviyesinin kompozitlerin mekanik davranışını belirli oranlarda değiştirdiği gözlenmiştir. Aşınma deneyleri sonucunda ise pirinç çeltiği takviyesinin kompozitlerin aşınma davranışını etkilediği ve dolgu oranına bağlı olarak aşınma karakterinin değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca aşınma sonrası yüzey morfolojisi SEM analizleri ile incelenmiş ve dolgu partiküllerinin aşınma mekanizması üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bununla birlikte DSC analizleri kompozitlerin termal davranışında pirinç çeltiği takviyesinin belirli değişimlere neden olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar pirinç çeltiği gibi tarımsal atıkların polimer kompozit üretiminde değerlendirilmesinin hem malzeme performansı hem de sürdürülebilir malzeme geliştirme açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of natural and economical filler materials has become increasingly widespread in order to improve the performance of polymer matrix materials and reduce production costs. In particular, lignocellulosic materials derived from agricultural wastes are considered an important alternative in polymer composite production due to their environmental sustainability and low cost. Within the scope of this thesis, the usability of rice husk as a filler material in polyvinyl chloride (PVC) matrix composites was investigated. Composite specimens containing different rice husk contents (5%, 10%, 15%, and 20% by weight), together with pure PVC samples, were produced and their mechanical, tribological, and thermal properties were experimentally examined. The results obtained from the three-point bending tests showed that rice husk reinforcement altered the mechanical behavior of the composites to a certain extent. Wear experiments revealed that the addition of rice husk influenced the wear behavior of the composites and that the wear characteristics changed depending on the filler content. In addition, the surface morphology after wear tests was examined by scanning electron microscopy (SEM), and it was observed that filler particles played an important role in the wear mechanism. Furthermore, differential scanning calorimetry (DSC) analyses indicated that rice husk reinforcement caused certain changes in the thermal behavior of the composites. The overall results demonstrate that the utilization of agricultural wastes such as rice husk in polymer composite production has significant potential both for improving material performance and for contributing to sustainable material development.