İnsan kaynakları yönetimi ilkelerine ilişkin Bolu ve Düzce illeri ilköğretim okulları yönetici ve öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 101705
- Danışmanlar: PROF.DR. A. CANAN ÇETİNKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İLKELERİNE İLİŞKİN BOLU VE DÜZCE İLLERİ İLKÖĞRETİM OKULLARI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ARGON, Türkan Doktora Tezi Eğitim Bilimleri Bölümü Danışman: Prof. Dr. A. Canan ÇETİNKANAT Ağustos 2001, xviii+ 245 sayfa Bu çalışmanın amacı, insan Kaynakları Yönetimi ilkeleri (Yeterlik-Kariyer-Eşitlik-Güvence-Yansızlık)'nin ilköğretim okullarındaki uygulamalarına ilişkin ilköğretim okulları yöneticileri ve öğretmenlerinin görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini 2000-2001 eğitim öğretim yılında Bolu il merkezinde bulunan 27 ilköğretim okulu ile bu okullarda görev yapan 69 okul müdürü ve müdür yardımcısı, 851 öğretmen, Düzce il merkezinde bulunan 20 ilköğretim okulu ile bu pkullarda görev yapan 48 okul müdürü ve müdür yardımcısı ve 460 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırmada İnsan Kaynakları Yönetimi ilkelerinin ilköğretim okullarındaki uygulamalarına ilişkin ilköğretim okulları yönetici ve öğretmenlerinin görüşleri betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen, ilk bölümünde deneklere ilişkin kişisel bilgilerin yer aldığı, ikinci bölümünde deneklerin insan Kaynakları Yönetimi ilkeleri bakımından değerlendirilmesine ilişkin soruların olduğu ölçekle toplanmıştır, ölçek, Yeterlik-Kariyer-Eşitlik-Güvence ve Yansızlık ilkeleri olmak üzere 5 boyutta 51 sorudan oluşmaktadır. Toplanan veriler; yüzde, frekans, t testi, varyans analizi, tukey testi, cronbach alphagüvenirlik katsayıs: gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak çözümlenmiştir. Ölçeğin Pearson korelasyon katsayısı 86, oc=.92 olarak bulunmuştur. Ölçeğin tümünü oluşturan 51 soruya ilişkin güvenirlik katsayısı Bolu'da
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EVALUATION OF THE VIEWS OF THE ADMINISTRATORS AND TEACHERS IN BASIC EDUCATION SCHOOLS IN THE PROVINCES OF BOLU AND DÜZCE IN REGARD TO THE PRINCIPLES APPLIED IN HUMAN RESOURCES MANAGEMENT ARGON, Türkan Ph.D. Department of Educational Sciences Advisor: Prof. Dr. A. Canan Çetinkanat August 2001, xviii +245 pages. The purpose of this study is to evaluate the views of the administrators and teachers in basic education schools with regard to the application of human resources management (Proficiency, Career, Equality, Security, Impartiality) in basic education schools. The research covers 69 principals and assistant principals, 851 teachers in 27 basic education schools in the town of Bolu and 48 principals and assistant principals, 460 teachers in the town of Düzce. The research is of a descriptive one, in which the basic education administrators and teachers' views about the application of the principles of human resources management in basic education schools were attempted to be described. The data were collected with the scale developed by the researcher. The scale consist of two parts - one covering personal information about the subjects and the other covering the questions to evaluate the subjects in terms of human resources management. In the scale, there are 51 questions in 5 sections, which are Proficiency, Career, Equality, Security, Impartiality. The collected data were analyzed with the use of statistical methods such as Dercentage, frequency, t-test, variance analysis, tukey-test, cronbach alphareliability co-efficient. The Pearson correlation of the scale was detected as.86, oc=.92. The reliability co-efficient for the 51 questions, which make up the whole scale, was detected as oc=.89 in Bolu, and «=.86 in Düzce. As a result of the research, the following has been reached. 1. The views of the basic education school administrators and teachers in Bolu and Düzce about the principles of human resources management (Proficiency, Career, Equality, Security, Impartiality) range from“medium”to“high”in average. 2. According to the views of the basic education administrators and teachers in this respect, it has been found that a. in Bolu, they think differently as far as the principles of Proficiency, Career, Equality, Security and Impartiality are concerned, b. in Düzce, they, also think differently as far as the principles of Proficiency, Equality and Security are concerned, but as for the principles of Career and Impartiality, they think similary. 3. From the point of personal characteristics, a. Concerning the principles of human resources management, the basic education school administrators in Bolu do not differ substantially in their views on sex and seniority, but the variable of“last school graduated”differs considerably only in Equality. b. Concerning of human resources management, the basic education school teachers in Bolu, the variable of“sex”changes except in Equality, but the variables of“seniority”and“last school graduated”do not change.VI c. Concerning the principles of human resources management, the basic education school administrators in Düzce do differ substantially in their views on_sex in Proficiency, and on seniority in Security. However, the variable of“last school graduated”does not differ considerably. d. Concerning the principles of human resources management, the basic education school teachers in Düzce, the variables of“sex”,“seniority”and“last school graduated”do not differ considerably. 4. As for the views of the basic education school teachers about the principles of human resources management, the administrators in both of the towns think similarly in Proficiency, Equality, Security and Impartiality, but they think differently in Career; the teachers in both of the towns think similarly in Proficiency and Impartiality, but they think differently in Career, Equality and Security.