İnsan kaynakları yönetiminde etik dışı davranışlar ve etik ikilemler üzerine bir araştırma
A study on unethical behaviors and ethical dilemmas in human resources management
- Tez No: 554920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DÖNMEZ MAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsan kaynakları yönetimi ve iş etiği ilişkisi iki düzeyde kurulmaktadır. Bunlardan birincisi, insan kaynakları fonksiyonlarının ve uygulamalarının yürütülmesinde iş etiği ilkelerine başvurulmasıdır. İkincisi ise örgütte, çalışanların iş etiği çerçevesinde davranış sergilemelerini destekleyici faaliyetlerde bulunulmasıdır. Her iki düzeyde de, insan kaynakları yönetimi merkezi bir sorumluluk üstlenmektedir. Çalışmanın konusu insan kaynakları yönetiminde etik ikilemler ve etik dışı davranışlardır. Çalışmanın amacı insan kaynakları çalışanlarının yaşadıkları etik ikilemleri ve dahil oldukları etik dışı uygulamaları belirlemektir.“İnsan kaynakları çalışanlarının yaşadığı etik ikilemler ve dahil oldukları etik dışı davranışlar nelerdir?”araştırma sorusunu oluşturmaktadır. Araştırma nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Veri toplama tekniği mülakattır. Araştırma kapsamında İKY fonksiyonlarından işe alım, eğitim ve geliştirme, kariyer ve performans yönetimine ilişkin bulgular edinilmiştir. Bu kapsamda işe alım sürecinde adaletli bir seçim yapmayı sağlayan kör işe alım tekniği kullanılmadığı, mülakatlarda özel hayata ilişkin sorular sorulabildiği; performans değerlendirme, kariyer yönetimi ve eğitim süreçlerinde eksiklikler olduğu bunların da etik dışı davranışlara ve ikilemlere yol açabildiği görülmüştür. Katılımcılar bu süreçlerde İK çalışanlarının bireysel kusurlarını ifade etmekle beraber etik dışı davranışları ve ikilemleri daha çok örgütteki süreçler ile ilişkilendirmişler ve bunları gidermeye yönelik önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Human resources management and business ethics are established at two levels. The first of these; to apply the principles of business ethics in the execution of human resources functions and applications. The second one is that the organization carries out activities to support employees in their behaviors within the framework of business ethics. At both levels, human resources management takes on a central responsibility. The subject of the study is ethical dilemmas and unethical behaviors in human resources management. The purpose of the study is to determine the ethical dilemmas faced by human resources employees and the unethical practices they involve, and to determine why these behaviors are caused.“What are the ethical dilemmas that human resources employees experienced and unethical behaviors that they involved? ”compose the research question. The research is designed as a qualitative research and data collection technique is an interview. Within the scope of the research, HRM functions of recruitment, training and development, career and performance management of the findings was obtained. In this context, the blind recruitment technique, which provides a fair choice in the recruitment process, is not used, and questions about private life can be asked during interviews. It has been observed that there are deficiencies in performance evaluation, career management and training processes which can lead to unethical behaviors and dilemmas. Although the participants expressed the individual flaws of HR employees in these processes, they associated the unethical behaviors and dilemmas with the processes in the organization and made suggestions to eliminate them.