A Syllabus design for the basic English classes in the preporatory program at Abant İzzet Baysal University
Abant İzzet Baysal Üniversitesi hazırlık programı basic English dersi müfredat programı
- Tez No: 101709
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİN KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK PROGRAMI BASIC ENGLISH DERSİ MÜFREDAT PROGRAMI Daylan, Sibel Yüksek Lisans, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Muhsin Karaş Ekim 2001, 296 sayfa Dil eğitiminde müfredat programları büyük önem taşımaktadır. İhtiyaç analizleri yapılarak hazırlanan programlar, hedeflenen amaçlara ulaşmada büyük rol oynamaktadır. Bu çalışma Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hazırlık sınıfları Basic English derslerine yönelik bir müfredat hazırlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma yapılırken ihtiyaç analizleri uygulanmış ve üç ayrı gruptan veriler toplanmıştır. Bu üç grupta yetmiş öğrenci, on ingilizce öğretim elemanı ve Fen Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan dört öğretim görevlisinin görüşleri alınmıştır. öğrenciler ve ingilizce öğretmenlerine ingilizce hazırlık programına yönelik anket verilmiştir. Bölümlerdeki öğretim elemanlarına ise çeşitli sorularyöneltilmiştir. Toplanan veriler değerlendirilmiş ve ihtiyaç analizlerine dayalı bir program hazırlanmıştır. Birinci bölümde bu çalışmaya telmel oluşturan bilgiler verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kullanılan yöntemler, çalışmanın düzenlenmesi ve sınırları belirlenmiştir. İkinci bölümde, konuyla ilgili tüm yayınlar ve çalışmalar özetlenmiştir. Üçüncü bölüm bu çalışmada kullanılan yöntemleri, veri toplama yöntemlerini, veri analizlerini ve evreni kapsamaktadır. Dördüncü bölümde, toplanan tüm veriler incelenmiş ve sonuçlar tablolarla açıklanmıştır. Beşinci bölümde Basic English dersleri için bir program önerilmiştir. Bu programın genel ve özel amaçlarına, içerik seçimine, öğretim ve değerlendirme stratejilerine değinilmiştir. Hazırlanan müfredatın şekli ve sınırları belirtilmiştir. Altıncı bölümde çalışmanın bir özeti verilmekte ve elde edilen bulgular değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın Abant İzzet Baysal Üniversitesi hazırlık sınıflarında bir temel oluşturarak faydalı olacağı ümit edilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SYLLABUS DESIGN FOR THE BASIC ENGLISH CLASSES IN THE PREPARATORY PROGRAM AT ABANT İZZET BAYSAL UNIVERSITY Daylan, Sibel MA, Department of Foreign Languages Education Supervisor: Asst. Prof. Dr. Muhsin Karaş October, 2001, 296 pages This study aimed at preparing a syllabus for the Basic English Classes in preparatory classes at-Abant İzzet Baysal University, Bolu Turkey. In order to prepare a syllabus, a needs analysis was conducted, data were gathered from three sources. That is, three groups -seventy students, ten teachers of English and four subject tutors- were asked their opinion. The students and the teachers of English responded to questionnaires, and the subject tutors responded to a structured interview. Then the data were analysed and a syllabus was prepared depending on the needs analysis. IllIn Chapter I, general background to the study is presented. The purpose of the study, methodology, organization of the study and limitations are explained. In Chapter II, a review of literature concerning the major approaches to course design is stated. In Chapter III the methodology used in the study, the methods of data collection, the procedures of the data analysis, the subjects and the materials are presented In Chapter IV the data gathered from the questionnaires and the structured interviews are discussed. Chapter V, a syllabus model is presented. The general goals and objectives of the program are explained. The content selection and grading, teaching and evaluation strategies are given. The shape of the syllabus, the format and the limitations are also presented. Chapter VI involves a brief summary of the study and some implications for further studies. It is hoped that the findings of this study and the syllabus model will be useful in the preparatory classes at Abant İzzet Baysal University. IV