A suggested syllabus for technology enhanced language teaching class at ELT departments
İngilizce Öğretmenliği programlarında teknoloji destekli dil öğretimi dersi için önerilen bir izlence
- Tez No: 739266
 - Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
21. yüzyılın gerektirdiği yeterlikler arasında teknoloji listenin en başlarında yer almaktadır. Yeni neslin gerekliliklerini karşılamak için öğrencilerin bu yeterliliklerle donanması büyük bir önem taşımaktadır. Yabancı dil sınıfında öğrencilerin eğitimlerini en iyi ve verimli şekilde alabilmesi için teknolojinin ne gibi bir etkisi olabileceğiyle alakalı araştırmalar her gün artmaktadır. Sınıf içerisinde teknoloji kullanımıyla ilgili araştırmalar sayıca artsa da bu süreçte öğretmenlerin eğitimiyle ilgili yeterli bilgi literatürde yer almamaktadır. Teknolojinin yabancı dil sınıflarında verimli bir şekilde kullanılabilmesi için öğretmenlerin görevi büyümekte ve daha çok önem kazanmaktadır. Teknolojinin sadece kullanmış olmak için kullanılmaktan çıkıp, dil öğrenme sürecinin bir parçası haline gelmiş ve bu süreci zenginleştirmek için önem taşıyan bir araç haline gelmesi için öğretmenlerin görevi göz ardı edilmemelidir. Bu düşünceyi takip ederek, öğretmenlerin teknoloji hakkında eğitim durumuyla ilgili şimdiye kadar araştırmalarda bir eksiklik görülmüş ancak bu eksikliği kapatmak için büyük bir adım atılmamıştır. Bu araştırma, İngilizce öğretmen adaylarının teknolojinin İngilizce eğitimine entegre edilmesiyle ve bu tür bir içselleşmenin gerçekleşmesi için İngilizce öğretmen adaylarına 'Teknolojiyle Zenginleştirilmiş Dil Eğitimi' isimli bir dersin gerekliliğiyle ilgili görüşlerini almak; eğer gerekli görülüyorsa, bu gerekliliği kapatmak için izlence teklif etmek üzerine odaklanmıştır. Bu amaçla Ankara'daki bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümünde son senesinde olan 72 öğrenciyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma karma yöntem çalışmasını takip ederek öncelikle öğrencilere Teknoloji Destekli Dil Eğitimi isimli anket uygulanmış ve ardından öğrencilerle birebir yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Anket sonuçları, katılımcıların eğilimlerini bulmak için SPSS aracılığı ile analiz edilmiştir. Teklif edilen izlence katılımcılar üstünde denendikten sonra yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizinden geçirilmiştir. Bulgulara göre İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde son yıllarına gelen öğrenciler, teknoloji entegrasyonu üzerine yeterince eğitim almadıklarını ve teknoloji ile İngilizce öğretimi bağını kuran bir dersin gerekli olduğunu düşünmektedir. Böyle bir ders, öğretmen adaylarına teknoloji entegrasyonu konusunda gerekli olan altyapıyı ve kendine güveni vererek onları 21. yüzyıl bireylerini yetiştirmeye hazır öğretmenler haline getirecektir.
Özet (Çeviri)
Technology takes place at the top of the 21st century competencies. It is vital for the students to be equipped with these competencies to fulfill the necessities of the new generation. In the area of English Language Teaching, the number of studies focusing on how using technology foreign language classrooms could benefit learners further is increasing steadily with each day; however, even with the increasing number of research studies, there are some sides of technology use in language classroom that have yet to be explained thoroughly. In the last few years, there is a big number of researchers focusing on how to use technological tools, literature falls short in the area of English teacher education and the connection with technology. The teacher's role in the integration of technology cannot be denied and with the developments in technology, this role gains more importance for the language learning process. To stop technology use just for the sake of using and move towards an effective integration of technological tools into language learning, teachers hold a very essential spot. Yet, this gap in the literature has not yet been filled by research even though there have been several researchers pointing out the problem with the current pre-service English teacher curriculum. Therefore, this study was carried out to analyze the needs of the pre-service English teachers for a course called 'Technology Enhanced Language Teaching' to help them integrate technology into their practices of language teaching; and if such a need arises, to see if a possible syllabus exists, and if it does not, to suggest a syllabus for this course. To this end, a mixed design was carried out with 72 participants who were in their fourth year of pre-service English teacher education in a state university in Ankara. Firstly, the survey on 'Technology Enhanced Language Teaching' was administered on the participants and the collected data was analyzed via SPSS to find the inclinations of the participants in the area of technology integration. Following the results, participants were demonstrated classes from the suggested syllabus and at the end, semi-structured interviews on one-on-one basis were carried out with voluntary participants. These interviews were analyzed via content analysis and coded accordingly. The findings show that students who are at their final year in English teacher undergraduate education believe that they are not trained enough on technology integration and want a separate course to focus on the practice side of technology use in language classroom. This kind of a course would give the pre-service teachers the baseline knowledge they need to integrate technology to their own practices along with the confidence to try new things in the area of technological tools.