Dijital pazarlamada kamu çalışanlarının tüketici davranışları: Siirt ili örneği
Consumer behavior of public employees in digital marketing: A case study of Si̇i̇rt
- Tez No: 1021537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Modern pazarlama ekosistemi, teknolojik determinizmin bir sonucu olarak geleneksel yöntemlerden veri odaklı ve etkileşimli dijital stratejilere doğru radikal bir dönüşüm yaşamıştır. Bu çalışmanın teorik zeminini oluşturan dijital pazarlama, işletmelerin hedef kitleleriyle internet, mobil platformlar ve sosyal medya ağları üzerinden ölçülebilir ve çift yönlü bir iletişim kurmasını sağlayan dinamik bir süreçtir. Geleneksel yaklaşımların aksine dijital mecralar, tüketici tercihlerini anlık olarak izleme ve kişiselleştirilmiş içerik sunma imkânı sağlayarak pazarlama karmasını (SEO, SEM, içerik pazarlaması vb.) daha stratejik bir konuma taşımıştır. Çalışmanın merkezinde yer alan tüketici davranışı olgusu; bireyin bir ihtiyacı hissetmesinden başlayarak, bilgi arama, alternatifleri değerlendirme, satın alma ve tüketim sonrası deneyimleri kapsayan döngüsel bir karar verme mekanizmasıdır. Bu süreçte bireylerin motivasyon, algı ve tutum gibi psikolojik bileşenleri, dijital çevrenin sunduğu yoğun bilgi akışı ve sosyal ağların referans gücüyle yeniden şekillenmektedir. Özellikle ağ toplumu yapısı içerisinde tüketiciler, pasif alıcı konumundan sıyrılarak pazarın proaktif ve sorgulayıcı aktörleri haline gelmiştir. Siirt ilinde görev yapan 466 kamu çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen saha araştırması, dijital pazarlama araçlarının bu spesifik grubun tüketim pratikleri üzerindeki belirleyiciliğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular; kamu personelinin iş güvencesi ve eğitim düzeyi gibi demografik avantajlarının, dijital okuryazarlık becerileriyle birleşerek online alışveriş platformlarına olan adaptasyonlarını hızlandırdığını göstermektedir. Analiz sonuçlarına göre (SPSS/ANOVA), eğitim düzeyi ve dijital mecralarla etkileşim sıklığı arttıkça, bireylerin dijital reklam ve promosyonlara karşı duyarlılıkları da anlamlı bir artış göstermektedir. Dijital pazarlama faaliyetlerinin kamu çalışanları özelinde sadece birer tanıtım aracı olmadığı, aynı zamanda bu grubun yaşam tarzı ve tüketim kültürünü dijitalleşme ekseninde dönüştürdüğü saptanmıştır. İşletmelerin, bu tür Sosyo-ekonomik profili yüksek gruplara yönelik geliştireceği pazarlama stratejilerinde; güven, hız ve içerik kalitesi gibi unsurları ön plana çıkarmasının rekabet avantajı sağlamada kritik önem arz ettiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological determinism, the modern marketing ecosystem has undergone a profound transformation from traditional methods to data-driven and interactive digital strategies. Digital marketing, which constitutes the theoretical foundation of this study, is a dynamic process that enables businesses to establish measurable and bidirectional communication with their target audiences through the internet, mobile platforms, and social media networks. Unlike traditional approaches, digital media have elevated the strategic importance of the marketing mix (e.g., SEO, SEM, and content marketing) by enabling the real-time monitoring of consumer preferences and the delivery of personalized content. Consumer behavior, which constitutes the focal point of this study, is a cyclical decision-making process that encompasses the stages of need recognition, information search, evaluation of alternatives, purchasing decisions, and post-purchase experiences. Within this process, psychological components such as motivation, perception, and attitudes are reshaped by the intensive flow of information provided by the digital environment and the influence of social networks. Particularly within the context of the network society, consumers have evolved from passive recipients into proactive and inquisitive market actors. A field study conducted with the participation of 466 public sector employees employed in Siirt Province revealed the significant influence of digital marketing tools on the consumption practices of this specific group. The findings indicate that the demographic advantages of public employees, particularly job security and higher educational attainment, combined with their digital literacy competencies, have accelerated their adaptation to online shopping platforms. According to the results of the statistical analyses (SPSS/ANOVA), higher levels of educational attainment and more frequent engagement with digital media are associated with a statistically significant increase in individuals' responsiveness to digital advertisements and promotional campaigns. The findings further demonstrate that digital marketing activities are not merely promotional tools for public employees but also serve as transformative forces that reshape the lifestyle and consumption culture of this group within the context of digitalization. The study concludes that, in developing marketing strategies for socio-economically advantaged consumer groups, prioritizing factors such as trust, speed, and content quality is critical for achieving a sustainable competitive advantage.