Geleneksel diplomasiden dijital diplomasiye dönüşüm: İsrail'in kamu diplomasisi uygulaması
Transformation from traditional diplomacy to digital diplomacy: Israel's public diplomacy practices
  1. Tez No: 801200
  2. Yazar: OKAN ÇEREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ CANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Administration, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Diplomasi devletlerin varlığının bir gereği ve uluslararası ilişkilerin en az iki aktörü tarafından yürütülen, müzakere, temsil ve danışma üzerine kurulmuş sürece verilen isimdir. Uluslararası ilişkilerde aktörler yalnızca devletler değildir. Devletlerin yanında uluslararası örgütler, hükümet dışı örgütler ve bireyler de uluslararası ilişkilerin birer aktörü konumundadır. Diplomasi süreci bu aktörlerin herhangi ikisi arasında gerçekleşebileceği gibi çok yönlü ve çok taraflı diplomasi de gerçekleştirilebilir. Devletler arası ilişkilerde bir devletin başarısı muhatabının davranışlarını etkileme gücüne bağlıdır. Bir devletin gücünü belirleyen unsurlar ise çok çeşitlidir askeri, ekonomik vb. alanları içine alan sert güç kullanımının yanı sıra zorlama veya şiddet içermeyen ve karşı tarafın algılarını kontrol ederek olumlu sonuçlar almayı hedefleyen yumuşak güç unsurları da gittikçe önem kazanmaktadır. Kamu diplomasisi de yumuşak gücün bir unsurudur. Bugün devletlerin dış politikaları incelendiğinde klasik diplomasinin gücü devam etmekle birlikte kamu diplomasisi alanına daha fazla önem verildiği görülmektedir. Kamu diplomasisinin dijitalleşmesi ile dijital diplomasi ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada İsrail'in yumuşak güç ve kamu diplomasisi alnındaki faaliyetleri ile dijital diplomasi sürecindeki başarısı incelenmiştir. İsrail, tartışmalı bir şekilde kurulan ve kuruluşunun ertesi günü kendisini etrafındaki ülkelerle savaşırken bulan bir devlet olarak hem sert hem de yumuşak güç kullanımına herkesten fazla ihtiyaç duymuştur. Savaşların ardından varlığını sürdürebilen İsrail devletinin Filistinlilere karşı uyguladığı orantısız müdahaleler dünya tarafından tepki ile karşılanınca İsrail yumuşak güç ve kamu diplomasisi uygulamalarına hız vermiş tüm kamu diplomasisi faaliyetlerini ''Hasbara'' kurumu altında toplamış ve bu alanda öncü devletler arasında yer almıştır. Bir süre sonra Hasbara kurumunu kaldırarak kamu diplomasisini devlet kurumlarının tamamı başta olmak üzere tüm topluma yayan İsrail kamu diplomasisi uygulamalarındaki başarısını artırmıştır. Teknolojideki hızlı gelişme ile kamu diplomasisi de kaçınılmaz olarak dijitalleşmiş sosyal medya uygulamaları, özellikle de Youtube ve Twitter üzerinden yürütülen dijital diplomasi faaliyetlerinde de İsrail öncü konumunu korumuştur.
Özet (Çeviri)
Diplomacy is the name given to the process based on negotiation, representation and consultation, which is a requirement of the existence of states and carried out by at least two actors of international relations. In international relations, actors are not only states. Besides states, international organizations, non-governmental organizations and individuals are also actors of international relations. The diplomacy process can take place between any two of these actors, as well as multilateral and multilateral diplomacy. The success of a state in interstate relations depends on its power to influence the behavior of its interlocutor. The factors that determine the power of a state are very diverse. In addition to the use of hard power, which includes military and economic fields, soft power elements that do not contain coercion or violence and aim to obtain positive results by controlling the perceptions of the other party are gaining importance. Public diplomacy is also an element of soft power. Today, when the foreign policies of the states are examined, it is seen that the power of classical diplomacy continues, but more importance is given in the field of public diplomacy. Digital diplomacy has emerged with the digitalization of public diplomacy. In this study, Israel's activities in soft power and public diplomacy and its success in the digital diplomacy process are examined. As a controversially established state that found itself at war with the countries around it the day after its establishment, it needed the use of both hard and soft power more than anyone else. When the disproportionate interventions of the Israeli state, which could survive after the wars, against the Palestinians were met with reactions from the world, Israel accelerated its soft power and public diplomacy practices, gathered all its public diplomacy activities under the“Hasbara”institution and became one of the leading states in this field. After a while, by abolishing the Hasbara institution and spreading the public diplomacy to the whole society, especially to all state institutions, Israel increased its success in public diplomacy practices. With the rapid development in technology, inevitably in public diplomacy, digitalized social media applications and especially in digital diplomacy activities carried out on Twitter and Youtube, Israel has maintained its leading position.