1980 sonrası Türkiye'de siyasal yabancılaşma
  1. Tez No: 101714
  2. Yazar: ÖZCAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüz modern toplumu, teknoloji ve bilginin devasa boyutlara ulaştığı her alanda yeni değişim ve dönüşümleri yaşamaktadır. Yaşadığımız çağın toplumunun kitle toplumu özelliği taşıdığı ifade edilmektedir. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle bireyler her türlü iletişim olanaklarına sahip olmasına rağmen kitle toplumunda giderek siyasal alandan uzaklaşmaktadırlar. Siyasal yabancılaşma son zamanlarda Batı'da da birçok bilim adamının üzerinde durduğu önemli konulardan biri haline gelmiştir. Üzerinde önemle durulan yabancılaşma kavramı tam olarak açıklanabilmiş bir kavram değildir. Yabancılaşma birçok alanda ortaya çıkan günümüz toplumunun en önemli problemlerinden biridir. Bu çalışmada da ikinci bölümde yabancılaşma kavramı açıklanmaya çalışılacak, modernleşmenin ve postmodernizmin siyasal yabancılaşmadaki etkileri ortaya konulacaktır. Siyasal yabancılaşma daha çok siyasetten uzaklaşma, siyasete ilgisizleşme, apolitizasyon kavramları çerçevesinde ele alınacaktır. Türkiye 1980 sonrasında siyasette yeni bir döneme girmiştir. 1980 sonrası
Özet (Çeviri)
Today's modern society faces new transformations and advances in every dimension because of improvement in knowledge and tecnology. It is said that in our age, despite the advances in tecnology and telecomunication, people distance themselves from the political arena. This political alienation has become of the important topics for research. Alienation has not been fully explored so far. It is one of the problems that plaque modern society, hi the second part of their thesis, the alienation concept will be explained and the effect of modernization and postmodernism on political alienation. The concept of political alienation will be discussed in the content of apolitization and disinterest in politics. Turkey has entered a new phase after 1 980. While