İnsan kaynakları yönetimi modeli çerçevesinde üniversitelerin personel politika ve uygulamalarının değerlendirilmesi
The Evaluation universities personnel policies and applications in the framework of human resources management model
- Tez No: 101715
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURDU KARSLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ MODELİ ÇERÇEVESİNDE ÜNİVERSİTELERİN PERSONEL POLİTİKA VE UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ YILDIZ, Kaya Doktora Tezi Eğitim Bilimleri Bölümü Danışman: Doç. Dr. Mehmet Durdu KARSLI Ocak 2001, ix+295 sayfa Bu çalışmanın amacı; İnsan Kaynakları Yönetimi Modeli açısından üniversitelerin personel politika ve uygulamalarını değerlendirmek ve modelin üniversitelerde uygulanabilirliğini test etmektir. Araştırmanın örneklemini oluşturan üniversite (5) ve üniversite yöneticileri (20), Tipik Durum örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Üniversite yöneticilerinin algıları Yarı- Yapılandırılmış Görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen İnsan Kaynakları Yönetimi Modelinin dört boyutu ve bu boyutlara ilişkin yirmibeş temel konuyu kapsayan 27 soruluk bir görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler İçerik Analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. İnsan Kaynakları Yönetimi yaklaşımının üniversitelerde tam olarak uygulanmadığı, personel yönetimi yaklaşımının hakim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2. Araştırma kapsamında yer alan tüm Üniversite yöneticilerinin birçok konuda İnsan Kaynakları Yönetimini daha uygun bulmalarına rağmen, kanun ve yasaların dışına çıkamamaları nedeniyle geleneksel personel yönetimi uygulamalarını devam ettirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.3. Araştırmaya ilişkin üniversite yöneticilerinin görüşleri görevlerine göre farklılaşmaktadır. Bu farklılaşma özellikle akademik ve idari yöneticiler arasında daha belirgin hale gelmektedir. 4. Araştırmanın dayandığı İnsan Kaynaklan Yönetimi Modeli'nin, gerekli yasa ve yapısal düzenlemeler yapılabildiği takdirde, üniversitelerde uygulanabilmesi için yeterli insan ve madde kaynağına ve vizyona sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 5. Araştırmanın teorik temelini oluşturan İnsan Kaynakları Yönetimi Modeli'nin boyutları ve boyutlara ilişkin temel konuların Türkiye'deki üniversitelerin personel politika ve uygulamaları açısından sorunları giderici ve eksikleri tamamlayıcı özellikler taşıdığı; yapısal ve yasal düzenlemeler açısından uyum ve sorunlarının asgari düzeyde olacağı bir model olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVALUATION OF UNIVERSITIES' PERSONNEL POLICIES AND APPLICATIONS IN THE FRAMEWORK OF HUMAN RESOURCES MANAGEMENT MODEL YILDIZ, Kaya Ph.D. Department of Educational Sciences Supervisor: Assac.Prof. Dr. Mehmet Durdu KARSLI January, 2001, ix+295 pages. The aim of this study was to evaluate the universities' personnel policies and its applications and to test the applicability of human resources management model at the universities. The subjects of this study were selected from five universities and from twenty university administrators by means of Typical Situation Sampling. The qualitative data were collected by means of semi-structured interview method in order to analyze the perceptions of the university administrators. During the preparation and development of the interview forms by the researcher four dimensions of Human Resources Management Model and twenty-five topic areas in relation to these dimensions were taken into consideration. There were twenty-seven questions in the interview forms. At the end of this study, the following results were found; 1. Human Resources Management Approach was not applied at the universities completely while Personnel Management Approach is emphasized. 2. Although the all university administrators believe that Human Resources Management is mostly more suitable, they have implemented and maintained the traditional applications of Personnel Management Approach as they obey the laws and regulations.3. The perceptions of university administrators in this study indicate differences according to their duties. These differences are more significant especially among the academic and non-academic administrators. 4. Human Resources Management Model is found to be applicable when the necessary structural and legal changes are made and it is found that the universities have the enough human and other sources, the visions in order to apply this Model. 5. The dimensions of Human Resources Management Model's dimensions and the basic subject-areas related to these dimensions that form the theoretical basis of this study are found to be applicable in Turkish Universities in order to solve the universities' problems from the universities' Personnel Policies and Applications and are found to be useful in order to compansate for the missing points in the universities' personnel policies and applications. It is also found that this model, from the view points of structural and legal changes, will minimize the problems related to adjustments.